Yatılı ilköğretim bölge okullarında yönetim sorunları ve bir uygulama
Adminisrtation problems at boarding schools and an application
  1. Tez No: 349096
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının yöneticilerinin okul yönetiminde karşılaştıkları sorunları incelemektir. Bu çalışmada Türkiye genelindeki Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının yöneticilerinin yönetimde astları ve üsleri ile olan ilişkilerini, karşılaştıkları sorunları, okullarının imkanlarını ve yöneticilere ait demografik bilgiler analiz edilmiştir. Araştırmada betimsel bir çalışma yapılmış ve tarama modeli kullanılmıştır. Konuyla ilgili alan taraması yapıldıktan sonra veriler yöneticilerden anket yönetimiyle elde edilmiştir. Araştırmanın evreni, Türkiye?de bulunan Yatılı İlköğretim Bölge Okullarından, örneklemi ise Türkiye?nin farklı bölgelerinden seçilen yibolardan oluşmaktadır. Türkiye de bulunan 539 yibo dan 85 ine anket uygulanmıştır. Anket sadece yöneticilere yöneliktir. Araştırmanın verileri literatür taraması ve anket yöntemi kullanılmıştır. Analizler SPSS programı kullanılarak frekans tabloları, belirleyici istatistikler, korelasyon katsayıları yapılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yöneticilerinin yönetim konusunda yeteri kadar eğitime sahip olmadıkları, yiboların öğretmen istihdamı açısından sorun ile karşılaşmadıkları, okulların fiziki imkanlarının fazla olmadığı, bakanlığın yibolardaki denetiminin yeterli düzeyde olduğu, yöneticilerin kadro oluşturmakta, sürekliliği sağlamada, yetkilerini kullanmakta sorunlar yaşadıklarını ve engellemelerle karşılaştıkları, okul içinde personele görev dağılımında personelin niteliksizliği ve eğitim yetersizliğinin sorun oluşturduğu ve bu durumun örgüt yapısını oluşturmada problemlere yol açtığı, güdüleme konusunda ödül ceza sisteminin aynı muameleyi görmesinin sorun oluşturduğu ve eşgüdümü sağlamada iletişim probleminin olduğu tespit edilmiştir. Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yöneticilerinin karşılaştığı sorunların başında yönetim konusunda bilimsel bilgi eksikliği gelmektedir. Buna ilaveten yöneticilere Milli Eğitim Bakanlığı?nca verilen yöneticilikle ilgili hizmet içi eğitim faaliyetlerinin artırılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the problems faced by administrators of boarding schools during school management. In this research, the relationship between the school administrators and their inferiors/superiors, the problems they faced with, the schools? opportunities and demographic information of the administrators all around Turkey are analyzed. In this research a descriptive study is done and scanning model is used. The data is gained from administrators by questionnaire method after a literature review is done related to the topic. Total field under survey is boarding schools in Turkey and the illustrations of survey consist of boarding schools chosen from different regions of Turkey. The questionnaires are conducted to 85 of 539 boarding schools in Turkey. The questionnaires are just for the administrators. The data of the research is gained by literature review and questionnaire method. The analysis is realized with frequency tables, determinative statistics and correlation factors by using SPSS program. According to the results of analysis; it is determined that the administrators at boarding schools aren?t qualified about management, the boarding schools don?t face a problem about teacher employment, physical opportunities of the schools are not satisfactory, the supervision of the ministry at boarding schools is satisfactory, the administrators have difficulty in forming staff, conducting the stability and using their authority and they face with interferences, there occurs a problem resulted from incapability and insufficiency of the staff during distribution of the duties in schools and this situation causes some problems while forming organizational structure, equalization of reward and punishment system at motivation issue again causes some problems and there is a communication problem about providing the coordination. The most important problem faced by administrators of boarding schools is being lack of scientific information about management. Additionally it is found out that the number of in-service educational activities about management given to administrators by Ministry of National Education must be increased.