Örgütsel sessizlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma
The relationship between organizational silence and organizational citizenship behavior: A case study on accammodation establishments
- Tez No: 349102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Örgütsel sessizlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Ankara ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otellerde istihdam edilen 427 işgörene anket uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarını değerlendirmek amacıyla, değişik gruplar arasında istatistiksel anlamda herhangi bir farklılığın olup olmadığını araştırmak için, tek değişkenli analiz teknikleri olan t testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Analizler sonucu elde edilen bulgular ortaya konulan hipotezleri destekler niteliktedir. Araştırmada işgörenlerin demografik özelliklerine göre örgütsel sessizlik davranış düzeyleri analizine göre cinsiyet ve medeni anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Fakat yaş, gelir durumu, eğitim ve turizm eğitimi durumu, işletmedeki bulunduğu pozisyonu ve çalıştığı bölüm, turizm sektöründe ve işletmede çalıştığı çalışma süresi ile anlamlı bir sonucuna ulaşılmıştır. İşgörenlerin demografik özelliklerine göre örgütsel vatandaşlık davranış düzeyleri analizine göre medeni durum, yaş, gelir durumu, eğitim ve turizm eğitimi durumu, işletmedeki bulunduğu pozisyonu ve çalıştığı bölüm, turizm sektöründe ve işletmede çalıştığı çalışma süresi ile anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel sessizlik ile ÖVD arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre örgütsel sessizlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı alt boyutları arasında karşılıklı negatif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the relationship between organizational citizenship behavior and organizational silence , the 4 and 5 star hotels in Ankara employed 427 employees completed the questionnaire. To evaluate the results of the study , no statistically significant difference between different groups in order to investigate whether the univariate analysis techniques applied to the t-test and ANOVA test. The findings obtained from the analysis supports the hypothesis put forth Silence in the study of organizational behavior by demographic characteristics of employees by gender and marital levels, no significant difference was found in the analysis . However, age, income, education, and tourism education status, where the position of the enterprise and worksection works in the tourism industry and the operation is concluded that no significant workingtime . According to the analysis by demographic characteristics of employees' levels of organizational citizenship behavior, marital status, age, income, education, and tourism education status, where the position of the enterprise and work section the tourism industry andthe operation was concluded that the significant difference in working time is running . Organizational silence correlation analysis was carried out to determine the relationship between the OVD organizational silence, according to the results of the sub-dimensions of organizational citizenship behavior is concluded that there is a relationship of mutual negative .