Örgütsel sessizlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki: Bir uygulama
The relationship between organizational silence and organizational citizenship behavior: An application
- Tez No: 319774
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; örgütsel sessizlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, birinci bölümde örgütsel sessizlik kavramı; ikinci bölümde örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise örgütsel sessizlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Erzurum'da yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir.Araştırmanın uygulama kısmında Erzurum'daki ilaç dağıtım şirketleri ile devlet hastanelerindeki 256 çalışandan iki ölçek aracılığıyla veri toplanmıştır. Bu veriler, örgütsel sessizlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı düzeylerini bulmak, bunlar arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve araştırmaya katılanların demografik özelliklerine göre fark görülen durumları belirlemek üzere kullanılmıştır.Bulgulara göre, örgütlerdeki örgütsel sessizlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında negatif bir ilişki vardır. Yani işletmelerde örgütsel sessizlik düzeyi arttıkça örgütsel vatandaşlık düzeyinde azalmalar meydana gelmektedir. Çalışanların demografik özelliklerinden cinsiyet, eğitim durumu, kurumda çalıştıkları süre ve işletme türü açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to explain the relationship between organizational silence and organizational citizenship behavior. In this context, in the first chapter the concept of organizational silence and in the second chapter organizational citizenship behavior are explained theoretically. Chapter there includes a survey study held in Erzurum to examine the relationship between organizational silence and organizational citizenship behavior.The data were gathered using survey technique from 256 employees working in the hospitals and pharmaceutical distribution companies located in Erzurum. Two scales were used to find out the level of organizational silence and organizational citizenship behavior, the relationship between them and finally the differences occurred according to the respondents? demographic attributes.According to the findings there is a negative relationship between organizational silence and organizational citizenship behavior in organizations. This means the higher the organizational silence level, the lower the organizational citizenship behavior level in organization or vice versa. Another result is that some significant differences observed according to respondents? demographic attributes such as gender, academic qualification, seniority and organizational type.