2-6 yaşları arasında çocukları olan ceza infaz kurumlarında kalan annelerin benlik saygısı ve çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin ceza infaz kurumunda kalmayan anneler ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the self-esteem and child rearing attitudes of incarcerated and non-incarcerated mothers who have 2-6 years old children
- Tez No: 349101
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 2-6 yaşları arasında çocukları olan ceza infaz kurumlarında kalan annelerin benlik saygıları ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin ceza infaz kurumlarında kalmayan annelerin benlik saygıları ve çocuk yetiştirme tutumları ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmada var olan durum olduğu gibi betimlenmek istenildiğinden ve değişkenler arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığı sınandığından genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Kadın Kapalı, Aksaray Kapalı ve Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında kalmakta olan 2-6 yaşları arasında çocuğu olan 95 anne ile ceza infaz kurumlarında kalmayan Konya İli merkez Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde ikamet eden 206 anne olmak üzere,toplamda 301 anne oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Şubat 2013-Nisan 2013 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada annelerin benlik saygılarını ölçmek amacı ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılırken, 2-6 yaşları arasındaki çocuklarını yetiştirirken benimsedikleri tutumlarını ölçmek amacı ile Karabulut Demir ve Şendil (2008) tarafından geliştirilen Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan annelere ait demografik bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formları yardımı ile toplanmıştır. Yapılan istatistiksel işlemler neticesinde elde edilen araştırmanın bulguları, ceza infaz kurumlarında kalan annelerin benlik saygıları ile demokratik tutumları arasında düşük düzeyde pozitif, otoriter tutumları arasında orta düzeyde negatif, izin verici tutumları arasında düşük düzeyde negatif anlamlı bir ilişki olduğuna işaret ederken, aşırı koruyucu tutumları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığını ortaya koymaktadır. Karşılaştırma grubundaki annelerin benlik saygıları ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkilere bakıldığında ise ceza infaz kurumlarındaki annelerin benlik saygıları ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkilerden oldukça farklılık gösterdiği bulunmuş olup, karşılaştırma grubundaki annelerin benlik saygıları ile sadece otoriter tutumları arasında düşük düzeyde negatif anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Karşılaştırma grubundaki annelerin benlik saygıları ile demokratik, aşırı koruyucu ve izin verici tutumları arasında varlığından bahsedebilecek anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca her iki gruptaki annelerin benlik saygıları ile çocuk yetiştirme tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu bulunmuş, bu farklılığın yerine göre ceza infaz kurumlarındaki anneler lehine olduğu yerine göre de karşılaştırma grubundaki annelerin lehine olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to comparatively analyze the self-esteem and child rearing attitudes between incarcerated and non-incarcerated mothers who have 2 to 6 years old kids. In order to describe the situation that existed during this study and to evaluate any correlation that may exist between variables, relational screening model which is one of the general screening models has been used. The sample set of 301 mothers used for this study consists of 95 incarcerated mothers with 2-6 years old kids staying in Ankara Women, Aksaray and Konya E-type Prisons and 206 non-incarcerated mothers living in Karatay, Selcuklu and Meram municipalities of the city of Konya. The data of this research was collected between February 2013 and April 2013. In this research, to measure the self-esteem of the mothers Rosenberg Self-Esteem Scale is used. To evaluate the child rearing attitudes of mothers while raising their 2-6 years old kids, Parental Attitude Scale developed by Karabulut Demir and Sendil (2008) is used. In addition, the demographic information about the mothers who participated in this study is collected by the researcher using a personal information form developed by the author. For incarcerated mothers, the results of this study obtained after statistical analysis have shown weak positive correlation of self-esteem with authoritative behavior, medium negative correlation with authoritarian behavior, weak negative correlation with permissive behavior and no correlation with over-protective behavior. Analyzing the relationship between self-esteem and child rearing attitudes of the mothers who are not incarcerated and used for comparison, we observed significant differences in the same relationship for incarcerated mothers. For the mothers used for comparison, there exists a weak negative correlation of self-esteem with authoritarian behavior and no significant correlation with authoritative, over-protective and permissive behavior. Furthermore, meaningful statistical differences were found between self-esteem and child rearing attitudes of both groups of mothers. These differences sometimes are more favorable for incarcerated mothers and at other times more favorable for non-incarcerated mothers.