Ortaöğretim öğrencilerinin matematik derslerinde yaptıkları yanlışların incelenmesi
Analyzing of the errors in mathematic lessons by secondary education students
- Tez No: 349115
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim öğrencilerinin matematik alanında yapmış oldukları yanlışların belirlenmesi ve öğrencilerin sınıf seviyelerine bağlı olarak yanlışların görülme sıklıklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde öğrencilerde gözlenen yanlışların neler olduğu, gözlenen yanlışların görülme sıklıkları ve gözlenen yanlışların ve görülme sıklıklarının öğrencilerin sınıf seviyesine göre nasıl değiştiği sorularına cevap aranmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomoloji metodu kullanılan bu araştırmada veriler 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılının her iki dönem 480 (4x120) matematik yazılı kâğıtlarından ibarettir. Veriler doküman analizi yöntemiyle incelenmiş ve bunun yanı sıra analizde araştırma bulgularını desteklemek amacıyla yapılandırılmamış gözlem ve görüşmelerden yararlanılmıştır. Toplanan veriler ve literatür ışığında yanlışlar; kavram bilgisine bağlı yapılan yanlışlar, matematik yapma yöntemlerinden kaynaklanan yanlışlar, temsil, gösterim ve sembolleştirmelerden kaynaklanan yanlışlar, çözüm metot ve stratejilerinden kaynaklanan yanlışlar ve cebirsel işlemlerden kaynaklanan yanlışlar olmak üzere 5 başlık altında sınıflandırılmış ve bu yanlışların sınıf seviyelerine bağlı olarak görülme sıklıkları incelenmiştir. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre yanlışların öğrencilerin sınıf seviyelerine bağlı olarak farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bu farklılaşmanın nedeninin yanlış türlerine, öğrencilerin yaşlarına ve yanlışlara verilen dönütlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Yanlış türlerinin ve sıklıklarının belirlenmesiyle ilgili yeterli çalışmanın olmamasından dolayı bu çalışmanın matematik eğitimine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında öğretmenlere ve araştırmacılara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to identify types of error made by secondary education students in the mathematics field and determine the observation frequency of errors related to age of students (class level). Within the frame of this aim we examined the answers of the questions as; ?what kind of errors are observed, the frequency of observed errors, how these types of errors and the frequency of them changes according to students age (class size. In this research, we used the phenomenology which is one of the qualitative research methods and we gathered the data using by 480 (4x120) mathematics exam papers of 9, 10, 11 and 12. grades in both semesters of 2012-2013 academic year. Data were analyzed through the document analysis method and besides benefited from non-structured observation and interviews in order to support the research findings of the analysis. Error types are categorized into these 5 headings in the light of gathered data and literature as originated from methods of doing mathematics, representation, demonstration and symbolization, solution method and strategies algebraic operations we also examined the frequencies of these error types related to class level. The finding of this research shows that the error types are different with respect to class level of students. We though that the reason of this differentiation derived from the structures of error types, level of students and feed backs given to this errors. Because of there is not enough study in identifying error types and frequencies it is though that this research could make a major contribution to mathematics teaching. In the light of results of the research some suggestions are made to teachers and researchers.