Anlatısal metinlerde zaman kavramı
Time conception in narrative texts
- Tez No: 349178
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET TOKER, PROF. DR. RIZA FİLİZOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Zaman kavramı, roman, hikâye gibi anlatısal metinlerin temel yapı unsurlarından biridir. Bir edebî eserde zamanı araştırmak, bize yazarın tavrı, üslubu ve eserin derin yapısı hakkında önemli bilgiler verir. Bu nedenle zaman öğesini, anlatının diğer öğeleriyle ilişkisi içinde değerlendirmek gerekir. Gerard Genette'e göre bir edebî eserde üç çeşit zaman vardır. Bunlar“öykü zamanı”,“öyküleme zamanı”ve“anlatı zamanı”dır. Bu zamanlar arasındaki ilişkiler, anlatı söylemi analizinin temelini oluşturur. Öykü zamanı ve anlatı zamanı arasındaki ilişkiler,“düzen”,“süre”ve“sıklık”başlıkları altında incelenir. Öykü zamanı ve öyküleme zamanı arasındaki ilişkiler de“sonradan öyküleme”,“önceden öyküleme”,“eşzamanlı öyküleme”ve“karma öyküleme”olmak üzere dört başlıkta ele alınır
Özet (Çeviri)
Time conception is one of the basic building elements of narrative texts such as novel, story. To investigate the time in a literary work gives us important information about the deep structure of the work, the author's attitude, style. Therefore, the time element should be evaluated in relation to other elements of narrative. According to Gerard Genette are three types time in the literary works. These are“story time”,“narration time”and“narrative time”. The relations between these times compose the basis of analysis of narrative discourse. The relationship between story time and narrative time are examined under the headings“order”,“duree”and“frequency”. The relationship between story time and narrative time is considered under four headings called“subsequent narration”,“prior narration”,“simultaneous narration”and "interpolated narration