Tarımdan kaynaklanan çevre kirlenmesi ve simülasyon çalışmaları
Environmental pollution caused by agrycultural activities and simulation models
  1. Tez No: 34919
  2. Yazar: ERSİN ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilindiği gibi, çoklubağlantı X matrisinin sütun vektörleri arasında lineerliğe yakın ilişkiler olması olarak tanımlanmakta ve bir çok soruna sebep olmaktadır. Bu çalışmada, çoklubağlantıyı etkileyen gözlemlerin ortaya çıkartılması ile ilgili ölçütler üzerinde durulmuştur. Buğday üretimi ile ilgili bir uygulama yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:. Regresyon, çoklubağlantı, uç değer, yüksek leverage nokta ve etkin nokta.
Özet (Çeviri)
As is known, collinearity is defined as the existence of near linear dependencies among the columns of the X matrix and causes a lot of problems. This study concerns with the measures of the influential observations which cause collinearity.An example is provided using wheat production data. Key Word: Regression, collinearity, outlier, high leverage point and influential observation.