Uskumru ( Scomber scombrus ) balığında histamin oluşumu üzerine depolama sıcaklığı ve süresinin etkisi
Effect of storage temperature and storage period on histamine formation in mackerel ( Scomber scombrus )
- Tez No: 34918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi USKUMRU (Scomber scombrus) BALI?INDA HÎSTAMİN OLUŞUMU ÜZERİNE DEPOLAMA SICAKLI?I VE SÜRESİNİN ETKİSİ Candan ÇITAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Nuray KOLSARICI 1994.Sayfa 38 Jüri : Doç.Dr. Nuray KOLSARICI Prof.Dr.M.Ekin ŞAHİN Prof.Dr.Gürol ERGİN Araştırmada, Ankara balık halinden sağlanan taze uskumru (Scomber scombrus) balığındaki pH, trimetilamin-nitrojen (TMA) ve histamin değişimleri üzerinde çalışılmıştır. Uskumru balıkları önce iki gruba ayrılmış, gruplardan birisinin iç organları temizlenmiştir. Daha sonra bu iki grup kendi içinde iki alt gruba ayrılarak +4°C ve -18°C de muhafaza edilmiştir. +4°C de muhafaza edilen örneklerde 0., 3. ve 6. günlerde; -18°C de muhafaza edilen örneklerde ise 0., 1., 2., 3., 4. ve 5. aylarda pH, TMA ve histamin analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre +4°C de muhafazada pH, TMA ve histamin miktarlarında artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF STORAGE TEMPERATURE AND STORAGE PERIOD ON HISTAMINE FORMATION IN MACKEREL (Scomber scombrus) Candan ÇITAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Nuray KOLSARICI 1994, Page: 38 Jury : Assoc.Prof.Dr. Nuray KOLSARICI Prof. Dr.M. Ekin Şahin Prof.Dr.Gürol ERGİN In this research, pH, trimethylamine-nitrogen (TMA) and histamine changes of mackerel (Scomber scombrus) obtained from Ankara markets were investigated. Mackerels were divided into two groups one of which was eviscerated. Then, these two groups were divided into two sub-groups and stored at +4°C and -18°C. Samples stored at +4°C and -18°C were examined on 0th, 3th and 6th days and 0th, 1th, 2th, 3th 4th and 5th months, respectively. In each period, pH, TMA and histamine values were determined. Data were evaluated by varians analysis. According to the results, pH value, TMA and histamine contents increased during storage at +4°C.