Türkiye'de Katma Değer Vergisi uygulaması
Implementation of Value - Added Tax in Turkey
- Tez No: 349214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MERAL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Katma Değer Vergisinin uygulamaları ile ekonomik ve mali etkilerini incelemek, etkinlik sonuçlarını değerlendirmek, Katma Değer Vergisinin ekonomik ve mali etkilerini inceleyerek bu konudaki eleştirileri incelemek ve Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkisi neticesinde Katma Değer Vergisinin oranları açısından Türkiye?nin Avrupa Birliği?ne uyumunu değerlendirmektir. Devletler artan kamu harcamalarının finansmanı için genel olarak vergileri kullanmaktadırlar. Bu anlamda Katma Değer Vergisi ülkemizde önemli bir paya sahiptir. Dünyada önemli bir yere sahip olan Katma Değer Vergisi ülkemizde 1985 yılından itibaren uygulanmaya başlamıştır. Katma Değer Vergisi uygulamasının birçok sebebi bulunmakla birlikte uygulamanın başarılı olabilmesi için de etkinlik çalışmaları yapılmaktadır. Türkiye?de vergi gelirlerinin dağılımına baktığımızda ise Katma Değer Vergisinin, Gelir ve Kurumlar Vergisinden daha yüksek paya sahip olduğu görülmektedir. Avrupa Birliği?ne uyum çalışmaları neticesinde Katma Değer Vergisi oranlarında da çeşitli değişikliklere gidilmiş bunun sonucunda da bazı farklar olduğu tespit edilmiştir fakat uyumlaştırma çalışmaları halen devam etmektedir. Anahtar Kelimeler Katma Değer, Katma Değer Vergisi, Katma Değer Vergisi Uygulaması, Katma Değer Vergisi Etkinliği, Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Vergi Uyumlaştırması.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this thesis is to study the implementation of Value ? Added Tax and to study economic and financial impacts, to evaluate the results of tasks, to analyze economic and financial impacts of Value ? Added Tax and tos um up the rapport of Turkey?s European Union harmonization in terms of Value ? Added Tax rates. Governments use generally taxes for public expenditures ( spendings ). Thus, Value ? Added Tax has a special place in our country. The Value ? Added Tax, which has an important place anound the world, began to be implemented in our country since 1985. There are many reasons why we use Value ? Added Tax. However, activities are carried out in order to be successful with using Value ? Added Tax. When we look at the distribution of tax revenues in Turkey, it is observed that Value ? Added Tax has a higher share of income and corporate tax. As a result of harmonization efforts of the EU, several changes were made over Value ? Added Tax rates. Consequently it has been ascertained that there have been some differences but harmonization efforts continue in this sense. Key Words Value ? Added, Value ? Added Tax, İmplementation of Value ? Added Tax, The Effectivenes of Value ? Added Tax, The European Union, European Union Tax Harmonization