RS CVn türü V1762 cygnus yıldızının moröte tayflarının ve fotometresinin incelenmesi
  1. Tez No: 34924
  2. Yazar: BERAHİTDİN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ RS CVn TÜRÜ VI 762 CYGNUS YILDIZININ MORÖTE TAYFLARININ VE FOTOMETRESİNİN İNCELENMESİ Berahitdin ALBAYRAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Cemal AYDIN 1994, Sayfa : 107 Jüri.-Prof.Dr. Cemal AYDIN :Prof.Dr. Osman DEMİRCAN :Prof.Dr. Halil KIRBIYIK Bu tez çalışmasında RS CVn türü VI 762 Cygnus yıldızının moröte tayfları ile fotoelektrik gözlemleri incelenmiştir. Tüm fotoelektrik gözlemlerin ortak değerlendirilmesi yapılarak VI 762 Cygnus'un ışık eğrilerindeki değişimler belirlenmiştir. Yapılan fotometrik dönem analizi sonucunda,V1762 Cygnus'un fotometrik döneminde iki farklı değişimin varlığı tespit edilmiştir. İkinci bileşenin normal bir anakol yıldızı olabileceği düşüncesiyle kütlesi, tayf türü ve sistemin yörünge eğim açısı belirlenmiştir. Morötesi tayflarında Mgll h ve k rezonans çizgilerine Gauss profili fit edilerek, çizgilere ilişkin akılar, çizgilerin yan maksimumlarmdaki tam genişlikleri (FWHM) elde edilmiştir.Bu veriler diğer 24 RS CVn türü sisteme ait verilerle karşılaştırmalı olarak yıldız etkMiğinin bir belirteci olarak incelenmiştir. Çizgi akılarının gerçekten bir etkinlik parametresi olup olmadığı, diğer araştırmacıların bulduğu etkinlik parametreleri ile karşılaştırma yapılarak saptanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : RS CVn türü çift yıldızlar, VI 762 Cygnus, Fotoelektrik fotometre, kromosferik etkinlik, Mgll h ve k salma çizgileri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master's Thesis ULTRAVIOLET SPECTRA AND PHOTOELECTRIC PHOTOMETERANALYSIS OF RS CVn TYPE STAR VI 762 CYGNUS Berahitdin ALBAYRAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Science Supervisor : Prof.Dr. Cemal AYDIN 1994, Page : 107 Jury : Prof.Dr. Cemal AYDIN :Prof.Dr. Osman DEMİRCAN :Prof.Dr. Halil KIRBIYIK In the present thesis, We studied the IUE-UV spectra and photometric observations of RS CVn type binary V1762 Cygmis. We also studied the light curve variations of V1762 Cyg. with using all available photometric observations. As a result of photometric period analysis, we found that, the photometric period of VI 762 Cygnus varies with two different charecteristics. The inclination of the orbit and mass and spectral type of secondary component was foud, with the assumption of the secondary component is a main sequence star. The Mgll h and k resonance lines in these spectra were fitted by Gaussian profiles, and then full width at half maximum (FWHM) and fluxses of the lines were calculated. This data compared with those of 24 other RS CVn system and the activity of the system was interpreted. The line fluxes were compared with those available in the literature and tested on the activity diagrams. KEY WORDS: RS CVn type binaries, V1762 Cygnus, Chromospheric activity, Photoelectric photometer, Mgll emissions.