Rize İli Merkez İlçede Ortapazar Çay Fabrikası bölgesinde çay üreticilerinin sosyo-ekonomik yapısı
Socio-economic structure of tea producers in the Ortapazar Tea Plant of Center District of Rize
- Tez No: 34923
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
i ÖZET Doktora Tezi RİZE MERKEZ İLÇEDE ORTAPAZAR ÇAY FABRİKASI BÖLGESİNDE ÇAY ÜRETİCİLERİNİN SOSYO-EKONOMİK YAPISI Ayşe Ayşen KARAKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Nurettin YILDIRAK 1994, Sayfa: 168 Jüri: Prof.Dr.Nurettin YILDIRAK Prof.Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr.Erkan REHBER Bu araştırma Rize İli, Merkez İlçesi sınırları içinde bulunan Ortapazar Çay Fabrikası Bölgesinde yürütülmüştür. Araştırmada çay yetiştiriciliği yapan ailelerin sosyo-ekonomik yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bölgesi ile ilgili sosyo-ekonomik bulgular yardımı ile Rize ilindeki ve Doğu Karadeniz Bölgesindeki çay üreticilerinin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Rize ili nüfusunun % 36.56'sı çay üreticisidir. Kültüre elverişli arazilerin %94.90'ında çay yetiştirilmektedir. Rize ili nüfusu 1985-1990 yılları arasında %14.08 azalmıştır. Bu azalış köylerde % 39.80'e kadar ulaşmaktadır. Bölgede monokültür özelliği taşıyan çay tarımı, bölgenin geçim yükünü taşıyamamaktadır. Araştırma alanında; nüfusun, % 70.94'ü 35 yaşın altında genç nüfustur. Aile başkanlarının % 24.07'sinin asıl mesleği çay yetiştiriciliği, %30.50'sinin ise fabrika işçiliğidir. Aile başkanlarının % 9.26'sı, eşlerin %33.96'sı okur-yazar değildir. Çekirdek aile oranı % 66.6'dır. Ortalama aile büyüklüğü 6.08'dir. Araştırma bölgesindeki konutların % 76.85'i tuğladan yapılmıştır ve %33.33'ünde altı veya daha fazla sayıda oda bulunmaktadır. Konutların %90.74'ünde su vardır fakat yetersizdir.IV % 41.66 of tea plantations areas between 0.0025 and 1.20 acres. The average plantations size is about 1.9 acres. Partnership appears in about % 19.45. The labor used in different stages of tea growing of % 75.75 family productive force. % 89.98 of used labor is female, % 8.31 is male and % 1.75 is child labor. The % 85.19 of producers have extra income other than tea agriculture. % 82.41 ise a member of co-operative. % 49.07 of head-of-hausehold wish to live in a big city center and % 30.56 of them spend their spare times in coffee houses. KEYWORDS: Social Structure, Agricultural Structure, Socio-cultural Structure, Family Structure, Social Role, Spare Time, Religious Belief.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Ph.D. Thesis SOCIO-ECONOMIC STRUCTURE OF TEA PRODUCERS İN THE ORTAPAZAR TEA PLANT OF CENTER DISTRICT OF RİZE Ayşe Ayşen KARAKAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK 1994, Page: 168 Jury: Prof.Dr.Nurettin YILDIRAK Prof.Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr.Erkan REHBER This research has been carried out in the Ortapazar region of central district of Rize. in this research, an investigation of the socio-economic structure of families who have been grovving tea was aimed. By means of the socio- economic discoveries related to the research area, the socio-economic and socio-cultural structures of tea producers vvho are living in Rize county and east black sea region are tried to be deducted. % 36.56 of the Rize county population are tea producers. Tea is grown in % 94.90 of the areas which are suitable for agriculture. The population of Rize county has dropped % 14.08 betvveen the years 1985-1990. This reduction has reached % 39.80 in villages. The tea agriculture which has the features of a monoculture could not support the burden of survival in this region. The research findings are as fallovvs: % 70.94 of in habitants are young people under 35 years old. The primary occupation of % 20.07 of head-of-households in tea growth and % 30.50 are laborers in tea facîories. The ratio of nucleus families is % 66.6. The average family size is 6.08. in the research area, % 76.85 of ali houses are brick structures and 6 ör more rooms are available in % 33.33 of them. Although not sufficient, vvater pipeline is available in the % 90.74 of ali houses.iv % 41.66 of tea plantations areas betvveen 0.0025 and 1.20 acres. The average plantations size is aboüt 1.9 acres. Partnership appears in about % 19.45. The labor used in different stages of tea grovving of % 75.75 family productive force. % 89.98 of used labor is female, % 8.31 is male and % 1.75 is child labor. The % 85.19 of producers have extra income other than tea agriculture. % 82.41 ise a member of co-operative. % 49.07 of head-of-hausehold wish to live in a big city center and % 30.56 of them spend their spare times in coffee houses. KEYVVORDS:Social Structure, Agricultural Structure, Socio-cultural Structure, Family Structure, Social Role, Spare Time, Religious Belief.