Gölbaşı'nda (Ankara) grovaklar üzerinde oluşan toprakların kil mineralojileri ve genesisleri
Clay mineralogy and genesis of soils developed an greywackes in Gölbaşı area
  1. Tez No: 45752
  2. Yazar: GÖKTUĞ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TANJU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖLBAŞINDA (ANKARA) GROVAKLAR ÜZERİNDE OLUŞAN TOPRAKLARIN KİL MİNERALOJİLERİ VE GENESİSLERİ Göktuğ GÜMÜŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Özcan TANJU 1995, Sayfa : 70 Jury : Prof. Dr. Özcan TANJU Prof. Dr. Cemil CANGİR Prof. Dr. Mustafa R.ÇANGA Bu çalışmada, Gölbaşı'nda (Ankara) sedimenter bir kayaç olan grovak üzerinde oluşmuş toprakların kil mineralojileri ve genesisleri morfolojik, mineralojik, fiziksel ve kimyasal analiz yöntemleriyle saptanmıştır. Çalışma iki toprak profili üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada, grovaklar üzerinde gelişen toprakların mineralojik karakteristikleri ve toprak yapan faktörlerin katkı paylan ile toprak yapan işlemlerin etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Sedimenter grovaklar metamorfoza uğrayarak metagrovak kayacına dönüşmüştür. İncelenen topraklar alttan üste doğru metamorfizması azalan metagrovak ana kayacı üzerinde oluşmuştur. Ana kayanın temel mineral bileşimini plajioklas, biotit ve muskovit oluştururken, bu minerallerin boşluklarım ince taneli kuvars, serisit ve biotit pulcuklan doldurmaktadır. Ana kayadaki biotitin alterasyonla kloritleşmeye başladığı saptanmıştır. İncelenen toprak profilleri tınlı tekstür, hafif alkali pH, düşük organik madde, KDK ve serbest demir oksit oranlarına sahiptir. Toprakların sahip olduğu kireçlilik üst jeolojik formasyonlardaki Karbonifer ve Permiyen yaşlı kireç taşlarından taşınmayla ve ana kayacın yapısında bulunan plajioklasın ayrışmasından kaynaklanmaktadır. Toprakların kaba kil fraksiyonları ve ana kayacın kaba ve ince kil fraksiyonları baskın olarak illit ve azalan oranlarda kaolinit, klorit ve smektit içermektedir. Toprakların ince kil fraksiyonunu hemen hemen montmorillonit oluştururken azalan oranda illit, kaolinit ve klorit diğer kil minerallerini oluşturmaktadır. Toprağın ve ana kayacın kil mineral kompozisyonu ve oranlan pek değişmemiştir. Buna ek olarak, toprak oluşumunda ayrışmanın etkisi ana materyale doğru azalmakta ve illit kapsamı derinlikle artmaktadır. K'un toplam kimyasal analiz sonuçlanna göre illit tarafından fikse edildiği düşünülmektedir. Aynı şekilde, K fiksasyonu derinlikle artmaktadır. Toprak Taksonomisine göre, zayıf fiziksel ve morfolojik özelliklere sahip olan araştırma topraklan Entisol ordosu, Orthent altordosu ve Torriorthent büyük grubu olarak sınıflandırılmıştır Sonuç olarak, yan kurak iklim koşullan altındaki toprakların mineralojik, morfolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri toprakların genç olduğunu ve toprak oluşumunun başlangıç safhasında bulunduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Grovak, Metagrovak, Sedimenter Kayaç, Ayrışma, Toprak, Toprak Oluşumu, Kil Mineralojisi, Genesis.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CLAY MINERALOGY AND GENESIS OF SOILS DEVELOPED ON GREYWACKES IN GÖLBAŞI (ANKARA) AREA Göktuğ GÜMÜŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Özcan TANJU 1995, Page : 70 Jury : Prof. Dr. Özcan TANJU Prof. Dr. Cemil CANGİR Prof. Dr. Mustafa R.ÇANGA In this study, the clay mineralogy and genesis of the soils originated on the greywackes as a sedimentary rock of Gölbaşı (Ankara) were determined by using some morphological, mineralogical, physical and chemical methods. This study was carried out on two soil profiles. It was aimed to determine the mineralogical characteristics and contribution of soil-forming factors, the effects of soil formation processes of the soils which developed on the greywackes. The sedimentary greywackes were transformated to metagreywacke rocks by metamorphosis. Examined soils were derived on the metagreywacke main rock in Elmadağ Formation which the metamorphosis of this rock is being decreased from buttom to up. While the basic mineral composition plagioclase, biotite and muscovite, the emptiness of these minerals are filled with fine-grained quartz, sericite and bands of biotite. It has been determined that the biotite is chlorized by alteration in the main rock. The analyzed soil profiles have loamy texture, light alcaline pH, low organic matter, C.E.C. and free iron oxide ratios. The existance of calcification in the soils have been resulted from the transformation of Carbonifer and Permien ages limestones of the upper geological formation and the weathering of plagioclase in the main rock. Coarse clay fractions of the main rock contain dominantly illite and kaolinite, chlorite, smectite decreasingly. While the montmorillonite is nearly forming the fine clay fractions of the soils, the illite, kaolinite, chlorite is forming decreasingly the other clay minerals. The composition and the ratios of clay minerals in the soil and the main rock have not nearly changed. In addition, the effect of weathering on soil formation is slow through to the parent material and the content of illite is increased with depth. It was thought that K is being fixed by the illite acording to total chemical analyses. At the same time, the K fixation is increased with depth. Acording to Soil Taxonomy, the examined soils which have weak physical and morphological properties are classified as Entisol order, Orthent suborder and Torriorthent great soil group. As a result, the mineralogical, morphological, physical and chemical properties of the soils which under the semi -arid climate conditions have sohwn that these are in the early stage of soil formation KEY WORDS ; Greywacke, Metagreywacke, Sedimenter Rocks, Weathering, Soil, Soil formation, Clay Mineralogy, Genesis.