Mekarimü'l Ahlak kitabında Ali Şir Nevai'nin özellikleri
  1. Tez No: 349314
  2. Yazar: BAYRAM TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇETİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Eser Letaifnameler ile başlar, burada salveleler, dualar ve şiirler bulunmaktadır. Şiirlerin konusu muhteliftir. Yine tarihi olaylardan ve bu vakıalardan bahisler edilip, zaman zaman tavsiyeler de bulunmaktadır. Daha sonra kitapta geçen maksatlar yer akmakta ve bu maksatlarda; akıl ve idrakin, şeref ve yüceliğin, ilim ve alimler mertebesinin fazileti, yüce ve faziletli sözün yeri, ahiret için hazırlık ve dünyadan sakınma, şefkat ve merhamet hakkında, tevazuunun fazileti, cömertlik ve bağışlama, nezaket ve iyi huyluluk gibi konular ayet, hadis, latife ve şiirlerle anlatılıp mevzularla alakalı menkıbelere de yer verilmiştir, önemli şahsiyetlerden de bahsedilmiştir. Bundan başka zamanın medreseleri ve külliyeleri ile ilgili malumatlar da verilmiştir. Birçok yerde de Mir Ali Şir Nevai anlatılıp övülmüştür. Şiirlerde bulunan sanatlardan da söz edilmiştir. Son olarak yine kitap o dönemin ileri gelen şahsiyetlerinden bahsedip, onlar hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The book starts with Letaifname (a kind of Classical Turkish Literature containing elements of humor and satire) and here we see salvele (a phrase that practicing Muslims often say after saying (or hearing) the name of a prophet of Islam) as well as prayers and poems. The subjects of poems are various. Again historical events and occurrences are mentioned and from time to time there are some recommendations. Following the foregoing we see the purposes mentioned in the book and the purposes such as virtues of mind and intellect, honor and glory and wisdom and virtue of scholars, place of sublime and virtuous sayings, preparation for the afterlife and avoidance from worldly things, compassion and mercy, virtue of humility, generosity and forgiveness, courtesy and good manners are explained through presentation of verses from the Holly Qur'an, hadith (a report of the sayings or actions of Muhammad or his companions, together with the tradition of its chain of transmission), some jokes and poems and relevant anecdotes incident to the subject are told while also important personages are also mentioned. Furthermore, information as to madrasa (A building or group of buildings used for teaching Islamic theology and religious law, typically including a mosque) and külliye (a complex of buildings, centered around a mosque and managed within a single institution) of other periods are also provided. Mir Alisher Navoi is mentioned and praised in many parts of the book. The arts within poems are also discussed. Finally, the leading figures of the period are again cited in the book and information incident thereto is provided.