Orobanşa ( Orobanche cumana wallrr ) dayanıklı ayçiçeği ( Helianthus annuus L. ) hatlarının melez ve atalarında verim, verim ögeleri, fertil ve erkısır oranları
- Tez No: 34932
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OROBANŞA (Orabanche cumana Wallrr) DAYANIKLI GENETİK ERKISIR KAYNAKLI AYÇİÇE?İ (Helianthuus annuus L.) HATLARININ MELEZ VE ATALARINDA VERİM, VERİM Ö?ELERİ, FERIİL VE ERKISIR ORANLARI Gülten ÜNLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Özer KOLSARICI 1994, Sayfa: 35 Jüri: Prof.Dr.Özer KOLSARICI Prof.Dr.Menşure ÖZGÜVEN ProiDr.Celâl ER Bu araştırma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 1992yıhnda, tesadüf blokları deneme desenine göre 2 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemenin amacı: orobansa dayanıklı genetik erîasır ayçiçeklerinde bitki bazmda erkısır-fertil oranları ve Dazı karakterlere ilişkin verim öğelerini belirlemektir. Elde edilen sonuçlara göre, genetik erkısır kaynaklı melezlerin farklı genetik erkısır kaynaklı hatlar içindeki fertülerle tozlanması sonucu %12.76-%24.52, kendi fertilleriyle tozlanan erkısırlarda ise %30.44-%44.45 arasmda erkısır oluşmuştur. Melezlerin tabla çapları 14.50- 18.00cm arasmda değişirken, bitkideki tonum verimleri 47.58-93.49g, tohum sayılan 823.50-1413.50 arasmda kaydedilmiştir. Ayrıca melezlerin melez güçleri (heterosis) tabla çapında % (-6.25) ile %12.50, bitkide tohum veriminde % (-13.41) ile %57.25, bitkide tohum sayısında % (-11.66) ile %46.07 arasmda saptanmıştır. Orobansa dayanıldık testinde orobansa dayanıklılık frekansı %0-20 intensite 0-4.0, saldın derecesi 0-0,53 arasında değişmiştir. Kontrol olarak kullandığımız Vmımk 8931 çeşitinin orobansa karşı dayanıksız olduğu belirlenmiştir. Aynca tabla çapıyla bitkide tohum verimi ve tabla çapıyla bitkide tohum sayısı arasmda pozitif bir İlişki kaydedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Orobansa (Orobanche Cumana Wallrr.) dayanıklılık, genetik erkısırhk, fertilite, tabla çapı, bitkide tohum verimi, bitkide tohum sayısı, melez gücü (heterosis), korelasyon (ilişki).
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis YIELD, YIELD COMPONENTS, FERTILE AND MALE STERILE RATIOS IN HYBRIDS AND AUCESTORS OF ORIGINATED GENETIC MALE STERILE SUNFLOWER (Heliantlms aimuus L.) LINES RESISTANT TO BROOM RAPE (Orobaiiche cumana Walk). Gülten ÜNLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy 1994(Page:35 Supervisor: Prof.Dr.Ozer KOLSARICI Jury: Prof.Dr.Özer KOLSARICI Prof.Dr.Menşure ÖZGÜVEN Prof.Dr.Celâl ER This research was carried out in the trial fields of Agronomy Department, Faculty of Agriculture, Ankara University in 1992. The trial was designed in randomized block with two replicates. Aim of the research was to determine yield components related with some characters and male sterile-fertile ratios in genetic male sterile sunflower plants which were resistant to broom rape. According to the obtained results, male sterile ratio was occurred between 12.76-24.52% in pollination of fertile ones with genetic male sterile originated lines which were different hybrids originated from genetic male sterile plants while male sterility was 30.44-44.45% in male steriles pollinated with own fertile ones. Head diameter of hybrids, seed yield per plant, seed number per plant, were recorded 14.50-18.00cm, 47.58-93.49 g, 823.50-1413.50. respectively. Besides, hybrid vigor (heterosis) of hybrids was determined in head diameter, seed yield per plant, seed number per plant as (-6.25), 12.50%, (-13.41), 57.25%, (-11.66), 46.t)7%, in order. Frequence of resistance to broom rape in test, intensity, aggression degree were changed between 0-20%, 0-4.0, 0-0.53, in turn. Vniimk 8931 variety was seen not resistant to broom rape which it was used as control. It was also found positive correlation between seed yield per plant and head diameter while head diameter and seed number per plant. KEY WORDS: Resistance to broom rape (Orobanche cumana Wallrr.), Genetic male sterility, head diameter, seed yield per plant, seed number per plant, hybrid vigor (heterosis), correlation.