Farklı yörelerden temin edilen yerli ve yabancı haşhaş (Papaver somniferum L.) populasyonlarının bazı bitkisel özellikleri
  1. Tez No: 34931
  2. Yazar: REFİK BÜYÜKGÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, 1991 yılında Ankara Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Farklı yörelerden temin edilen ve 193 haşhaş populasyonunda incelenen fenolojik ve morfolojik karakterlere ait değerler, belirlenmiştir. Ayrıca bu populasyonlara ait tohum ve kabuk verimleri, tohumlarındaki yağ oranları (%) ve kapsüllerindeki morfin (%) oranları da tesbit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Çiçeklenme süresi 75-85 gün, olgunlaşma süresi 106-119 gün, bitki boyu 60-98 cm, koza sayısı 1,3-43,9 adet, ana koza eni 2,43-3,98 cm, ana koza boyu 2,76-4,29 cm, kapsül indeksi 0,670-1,110, stigma ışın sayısı 8,1-11,8 adet, bitki başına tohum verimi 2,41- 5,99 g, bitki başına kapsül verimi 2,06-5,41 g, tohumda yağ yüzdesi %39,92-56,07, kabukta morfin oranı %0,21-0,74 arasında belirlenmiştir Araştırmanın amacı; ülkemizde üzerinde durulan Türkiye çapında kullanılabilecek çeşit ıslahı çalışmalarına kolaylık sağlamak ve bu çalışmaların ümitli görülen populasyonlar üzerinde yoğunlaştırılmasına yardımcı olabilmektir. ANAHTAR KELİMELER: Haşhaş, Bitki boyu, Kapsül sayısı, Kapsül indeksi, Tohum rengi, Morfin oranı, Yağ oranı, Stigma ışın sayısı, Vejetasyon süresi, Pusluluk, Çiçeklenme süresi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental field of Agronomy Department, Ankara University in 1991. Morphological characteristics of 193 poppy populations collected from different regions were determined. In addition, seed and capsule yield, oil content (percentage) of seeds and morphine content in capsule of these poulations was looked at. According to the results of this study; Flowering period 75-85 days, maturity period 106-119 days, plant height 60-98 cm, number of capsules 1.3-3.9, main capsule width 2.43-3.98 cm, main capsule length 2.76- 4.29 cm, capsule index 0.670-1.110, number rays on stigma 8.1-11.8, seed yield per plant 2.41-5.99 g, capsule yield per plant 2.06-5.41 g, oil content in seed 39.92%-56.07% and morphine rate in capsule 0.21%-0.74% were found. Aim of this study is to help poppy variety breeding programmes in Turkey and direct the poppy studies on better populations.Key Words : Poppy, Plant height, Number of capsules, Capsule index, Seed colour, Morphine rate, Oil rate, Number of rays on stigma, Vegetation period, Haziness, Flowering period.