Suça sürüklenmiş erkek ergenler ile suça sürüklenmemiş erkek ergenlerin benlik saygılarının karşılaştırılması:İstanbul Anadolu Yakası örneği
Comparison of self-esteem of adolescents driven to crime and not driven to crime :İstanbul Anatolian Side sample
  1. Tez No: 349320
  2. Yazar: FATİH KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Psikoloji, Law, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İstanbul ili Anadolu Yakasında bulunan Suça sürüklenen erkek ergenler ile suça sürüklenmeyen erkek ergenlerin benlik saygılarını saptamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, toplam 620 erkek ergen ile çalışmıştır. Katılan 15-18 yaşları arasındaki erkek ergenlerin % 31?ini (n=192) suça sürüklenen, % 69?unu (n=428) suça sürüklenmeyenler oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla, ?Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği?, ?Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği Alt Ölçekleri? ve araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi-Anket-Mülakat Formu? kullanılmıştır. Benlik Saygısı ile Suça Sürüklenen ve Suça Sürüklenmeyenler arasında istatistiksel düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (X2=18,709; p=0,000
Özet (Çeviri)
In this study, conducted to determine self-esteem of adolescents driven to crime and not driven to crime in İstanbul Asian side, done with 620 male adolescents in total. 31 % of male participants (n=192) aged between 15-18 were driven to crime and 69% of them (n =428) were not driven to crime. Rosenberg Self ESteem Scale, Rosenberg Self Esteem Sub-Scales and Personel Information-Questionnaire-Interview sheet developed by the reseracher were used to collect data. A statistically significant relation is found between self esteem and adolescents driven to crime and not driven to crime (X2=18,709; p=0,000