Çok katmanlı pazarlama sistemleri: Herbalıfe örneği
Multi level marketing systems: Herbalife example
- Tez No: 349406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. FERYAL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu tezde, ÇKP sisteminde halen faaliyet gösteren ve ÇKP sisteminde daha önce çalışmış olan bireylerin deneyimleri çerçevesinde sistem algıları keşfedilmeye çalışılmış ve ÇKP sisteminde ürün satma/yeni üye bulma faaliyetinde bulunan distribütörler ve onların yakın çevrelerindeki kişiler arasında samimiyet temelinde kurulan birincil ilişkilerin satıcı/alıcı ve sponsor/distribütör bağlamında ticari boyuttaki ikincil ilişkilere dönüşmesi nedeniyle ortaya çıkan sorunlar ve sonuçları sorgulanmıştır.Bu araştırma, çalışmanın amaçlarına uygun olarak, nitel araştırma tekniklerinin uygulandığı, keşfedici bir alan araştırmasıdır. Araştırmada, temel yaklaşım olarak simgesel etkileşimcilik seçilmiş ve özellikle Goffman'ın ?izlenim yönetimi? ve Hochschild'in ?duygu yönetimi? kavramları bulguların analiz edilmesinde oldukça yararlı olmuştur.Veriler, amaçlı örnekleme ile seçilmiş ÇKP sisteminde yer alan ve ÇKP sisteminden ayrılmış 24 distribütör ile yapılan derinlemesine görüşmeler ile elde edilmiştir.Verilerin analiz edilmesi neticesinde, ÇKP sisteminde, bazı teknik sorunların yanı sıra, bireylerin ve şirketlerin iyi niyet ve samimiyetinden bağımsız biçimde duygu yönetimi, rol çatışması, özel yaşamın ticarileşmesi ve etik olarak yanlış uygulamalar gibi sorunların içkin olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is tried to explore the system perception of the distributors working now and worked before in MLM system within the framework of their experience and examined the problems appearing due to transformation of primary sincerity-based relations between distributors and intimate people surrounding them to secondary commerce-based relations within the context of seller/buyer and sponsor/distributor relationship and the results of these problems.This research is an explorative field research in which qualitative research techniques were used fitting to the aims of the study. In the study, symbolic interactionism was selected as the basic approach and especially Goffman?s ?impression management? and Hochschild?s ?emotion management? conceptions were very useful in analyzing the findings.The data were collected via in-depth interviews conducted with 24 distributors and ex-distributors of MLM system selected through purposeful sampling.Analysis of the data revealed that, besides some technical problems, there are intrinsic problems in MLM system such as emotion management, role conflict, commercialization of private life and ethically wrong applications independent of good intention and sincerity of individuals and companies.