100 Başlık süt ineği ahırı için paletli gübre sıyırıcı tesisinin tasarımı
- Tez No: 34946
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ KESKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
X ÖZET Yüksek Lisans Tezi 100 BAŞLIK SÜT İNE?İ AHIRI İÇİN PALETLİ GÜBRE SIYIRICI TESİSİNİN TASARIMI Mustafa CEYLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1994, Sayfa: 94 Jüri: Prof.Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Musa AYIK Doç. Dr. Kamil ALİBAŞ Bu çalışmada, ahırda gübre temizlemesini yapacak paletli gübre sıyırıcı tesisinin tasarımı yapılmıştır. Gübre temizlemesini diğer yöntemlere göre daha iyi yapmasından ve kullanım kolaylığından dolayı merkezden katlanabilir paletli gübre sıyırıcı seçilerek hesaplama ve çizimler bu sisteme göre yapılmıştır. Çalışmada A.Ü. Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma Uygulama Çiftliğindeki süt ineği ahırının fiziki durumu göz önüne alınmış ve süt ineklerinin günde vermiş oldukları gübre miktarından yola çıkılmıştır. Bunun yanı sıra, zincir, mil ve rulmanlara gelen kuvvetler, klasik makina elemanları yöntemlerinden yararlanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilerden tesisin çalışabilmesi için gerekli motor gücü saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Palet, hayvan gübresi, ızgara, gübre kanalı, durak boyu, makina elemanları
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis DESIGN OF THE DUNG CHANNEL CLEANER WITH FLOPS FOR A HUNDRED COW HOUSE Mustafa CEYLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1994, Page: 94 Jury: Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Musa AYIK Assoc. Prof.Dr. Kamil ALİBAŞ In this study, design of the flopping dung channel cleaner for a cow house was done. Owing to the better cleaning than other methods and using facilities the flopping dung channel cleaners were selected, calculations and drawings were done according to this system. The physical conditions of Ankara University Kenan Evren Research and Application Farm were taken into consideration and calculations were based on the daily given manure of dairy cows. In addition to this, forces acting on chains, axles and bearings were calculated by classical machine design methods. The necessary engine power for the operation of the cow house were determined according to the obtained values. KEY WORDS: Flops, animal manure, channel cleaner, dung channel, machine design