Gelemen tarım işletmesindeki hayvancılık tesislerinin yapısal ve fonksiyonel özellikleri
Structural and functional features of livestock facilities at gelemen agriculture enterprise
- Tez No: 34846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi GELEMEN TARIM İŞLETMESİNDEKİ HAYVANCILIK TESİSLERİNİN YAPISAL VE FONKSİYONEL ÖZELLİKLERİ M. Yavuz ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ 1994, Sayfa : 209 Jüri: Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ Prof. Dr. Mehmet APAN Doç. Dr. Metin OLGUN Bu araştırmada, Gelemen Tarım İşletmesinde bulunan süt sığırı ahırları ve yumurta tavuğu kümesleri ile yardımcı tesislerinin yapısal ve fonksiyonel planlama özellikleri yönünden yeterlilik durumları etüd edilmiş, sorunları belirlenmiş ve çeşitli çözüm alternatifleri geliştirilmiştir. Çalışma, işletmedeki 7 adet kapalı ve 3 adet kısmen açık tipte planlanmış olan toplam 10 adet ahır ile kapalı tipte planlanmış 18 adet kümes ve bunların yardımcı tesislerinde yürütülmüştür. Araştırmada ahır ve kümeslerin yapısal yönden planlamaya esas olacak mevcut durumları ile ilgili gerekli veriler yerinde elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Tarım İşletmelerinin mevcut durumu ve yörenin iklim koşulları gözönünde bulundurularak, 100 başlık serbest duraklı süt sığırı ahırı ile 5000 kapasiteli batarya kafes sistemli yumurta tavuğu kümes planı yardımcı tesisleri ile birlikte geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Süt sığırı, yumurta tavuğu, ahır, kümes, çevre koşulları,barındırma sistemi, iklim parametreleri, yapı malzemesi, hayvancılık tesisleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master' s Thesis STRUCTURAL AND FUNCTIONAL FEATURES OF LIVESTOCK FACILITIES AT GELEMEN AGRICULTURE ENTERPRISE M. Yavuz ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ. 1994, Page : 209 Jury : Assoc. Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ Prof. Dr. Mehmet AP AN Assoc. Prof. Dr. Metin OLGUN The present study was carried out to investigate the efficiency of dairy cattle barns and laying hens houses with their assisting buildings in term of functional and structural planning criteria at Gelemen Agriculture Enterprise, the problems were defined and various alternative solutions were developed. The study was conducted on 10 dairy cattle barns in which 7 of them were confined and 3 of them were loose- housing and 18 confined laying hens houses with their assisting buildings. In the research, the data about the condition of the dairy cattle barns and laying hens houses which will be a base for the structural planning has been got. At the end of the study, according to the existing conditions of Agriculture Enterprises and climatic conditions of the region, free stall barn plan for 100 milking cows and poultry house plan for battery cage system with the capacity of 5000 hens have been made. KEY WORDS : Dairy cattle, laying hens, dairy cattle barns, poultry house, environmental conditions, housing system, climatic parameters, structural materials, livestock facilities.