İlköğretim sınıföğretmenlerinin liderlik davranışlarının sınıf yönetme becerileri ile ilişkisi
The research of relationship between class management skills and leadership attitudes of primary school teachers
  1. Tez No: 349470
  2. Yazar: KAYHAN BAYUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, İstanbul?un Kartal ilçesindeki, ilköğretim sınıf öğretmenlerinin liderlik davranışlarının sınıf yönetme becerileri ile ilişkisinin incelenmesidir.İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırma, 2012 ? 2013 eğitim ve öğretim yılında Kartal İlçesinden oranlı küme örnekleme tekniğiyle 15 ilköğretim okulunda 250 sınıf öğretmeninden oluşturmaktadır.Araştırmada konuyla ilgili kaynaklar toplanmıştır. Sınıf Yönetimi ve Liderlik konuları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Bu bilgiler ışığında sınıf yönetimi ve liderlik konuları birbiriyle ilişkilendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to study the relationship between class management skills and leadership attitudes of primary school teachers in Kartal district, İstanbul.This research in the related scan model contains 250 primary school teachers from 15 primary schools using the proportional group sampling technique in Kartal district in 2012-2013 teaching year. During the research sources related to the subject were collected. Detailed information was given about the Class Management and Leadership subjects. In the light of this information, suggestions were made about Class Management and Leadership subjects related to each other.