Orta okullarda görev yapan kadın ve erkek yöneticilerin stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing the level of stress between male and female administrators who work in secondary schools
- Tez No: 349473
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, ortaokullarda görev yapan kadın ve erkek yöneticilerin stres düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma ölçeği İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan Beşiktaş, Zeytinburnu ve Esenler ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilere uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek sonuçlara ulaşılmıştır.Bu araştırmada ortaokullarda görev yapan kadın ve erkek yöneticilerin stres düzeylerinin belirlenmesine yönelik, cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, kurumdaki görevi, yöneticilikte kıdem yılı, şu an çalıştığı kurumda kaç yıldır görev yaptığı, öğrenci sayısı, okul türü, öğretim şekli ve branş değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştir. Araştırma yapılırken okullar ziyaret edilmiş ve yöneticilere anket uygulaması yapılmıştır. Ortaokullarda görev yapan kadın ve erkek yöneticilerin stres düzeylerinin karşılaştırılması anketi dört alt faktörden oluşmaktadır. Veriler %(yüzde), t-testi, Anova (Tek yönlü varyans analizi) ve scheffe testi yapılarak yorumlanmıştır. Bu çalışma, kadın yöneticilerin erkek yöneticilere oranla olaylar karşısında daha çabuk etkilendikleri, sabırsız oldukları, başarısızlığa tahammül edemedikleri, yaşları ilerledikçe daha fazla stres yaşadıkları gibi sonuçları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to compare the stress levels of male and female directors who work at secondary schools. The study test measurement has been applied to male and female secondary school directors who work in the European districts of Beşiktaş, Zeytinburnu and Esenler of Istanbul. The data, which have been obtained in this research,have been analysed in the SPSS program and thus the results have been reached.In this research, the stress level differences of male and female directors,who work at secondary schools,have been tried to measured by taking into consideration the factors such as their sexes,ages,education levels,their positions in the schools,experience levels as directors,how many years spent at their present schools,the number of their students,the type of their schools,the type of the education and department varieties.While doing this research,the schools have been visited and the questionnarie has been applied to the directors.The questionarie of the comparison of the stress levels of the male and female directors, who work at secondary schools,consists of four subfactors. The data have been interpreted by doing percentage,t-test,Anova( one way variety analayse) and scheffer test.This study has shown some results such as female directors,in comparison to male directors,are affected by events more quickly,are more impatient,intolerant to failures and have more stress with the advance of their ages.