İlköğretim öğrencilerinde internet bağımlılığı ve siber zorbalık
  1. Tez No: 349481
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇALIŞGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İlköğretim öğrencilerinin internet bağımlılığı ve siber zorbalık durumlarının incelenmesi araştırmanın genel amacını oluşturmaktadır. Bu genel amaç doğrultusunda ilköğretim öğrencilerinin internet bağımlılık durumlarının, siber zorba olma ve siber kurban olma durumlarının seviyeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca ilköğretim öğrencilerinin internet bağımlılığı, siber zorbalık ve siber zorba kurbanı olma durumlarının çeşitli değişkenlere göre farklılaşma durumları da sınanmıştır. Araştırma genel tarama modeline uygun olarak 2011-2012 öğretim yılında İstanbul'un Arnavutköy ilçesindeki 14 ilköğretim okulundaki 632 sekizinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla Young (1996) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Bayraktar (2001) tarafında uyarlanan İnternet Bağımlılık Ölçeği ile Hinduja ve Patchin tarafından geliştirilen ve Türkçeye Özdemir ve Akar (2011) tarafından uyarlanan Siber Zorbalık ve İnternet Saldırganlığı Tarama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri parametrik teknikler kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen belli başlı sonuçlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir; a. İlköğretim öğrencilerinde internet bağımlılığın yaygınlığının yok denecek kadar az olduğu belirlenmiştir. Örneklem grubunda sadece bir öğrenci internet bağımlısı (%0,2) olarak saptanmıştır. İlköğretim öğrencilerinin %3,5'i sınırlı belirti gösterirken, %96,4'ü herhangi bir bağımlılık belirtisi göstermemişlerdir. b. İlköğretim öğrencilerinin internet bağımlılık eğilimlerinin cinsiyetlerine, yaşlarına, evlerinde internet bağlantısı olma durumlarına göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. c. İlköğretim öğrencilerinin internet bağımlılık eğilimlerinin haftalık internet kullanım sürelerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Haftalık internet süresi daha fazla olan öğrencilerin internet bağımlılık eğilimlerinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. d. İlköğretim öğrencilerinin internet bağımlılık eğilimlerinin kendilerini internette özgür hissetmelerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Kendilerini internette daha özgür hisseden öğrencilerin internet bağımlılık eğilimlerinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. e. İlköğretim öğrencilerinin %20,3'ünün hayatlarında en az bir kez; %8,2'sinin ise son bir ay içinde en az bir kez siber zorba kurbanı oldukları belirlenmiştir. f. İlköğretim öğrencilerinin %8,1'inin son bir ay içinde en az bir kez siber zorba olduğu belirlenmiştir. g. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre anlamlı seviyede daha fazla siber zorbalık yaptıkları ve siber zorba kurbanı oldukları belirlenmiştir. h. İlköğretim öğrencilerinin siber zorba olma ve siber zorba kurbanı olma durumları, öğrencilerin internet bağlantısı olma durumlarına, haftalık internet kullanma sürelerine ve internette kendilerini özgür hissetme durumlarına göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. i. İnternet bağımlılığı ile siber zorba olma ve siber zorba kurbanı olma arasında düşük ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to investigate the internet addiction and cyber bullying among primary education students. In line with this main aim, internet addiction and cyber bullying and cyber victimization levels of primary education students have been examined. In addition to these aims, some variables such as age, sex have also been investigated to find out the differences related to these variables. This study is a descriptive survey model and carried out in 2011-2012 academic years. A total of 632 eight grade students from 14 different schools in Arnavutköy County in İstanbul consisted of the sample of this study. The research data were collected by using 'Internet Addiction Scale' developed by Young (1996) adapted in to Turkish by Bayraktar (2001) and 'Cyber Bullying and Online Aggression Survey Instrument-CBOASI', developed by Hinduja and Patchin (2009) and adapted in to Turkish by Özdemir ve Akar (2011). The research data were analyzed by using parametric statistical techniques. The main results of the research are as follows; a. The prevalence of internet addiction among primary education students is quite low. Only one student (0,2%) were found as an internet addict. 3,5% of students reported limited symptoms whereas 96,4% of them were showed no internet addiction. b. No differences were found between internet addiction tendency of primary education students and their sex, age, having internet connection in their home. c. Significant differences were found between internet addiction tendency of primary education students and their weekly time of internet use. Students who spared more time to use of internet found to be more internet addiction tendency. d. Significant differences were found between internet addiction tendency of primary education students and feeling free themselves while using internet. It was found that the students who felt themselves freer in internet showed more internet addiction tendency. e. 20,3% of primary education students reported that they suffered from cyber victimization at least once in their life time and 8,2% in last month. f. 8,1% of primary education students reported that they cyber bullied at least once in the last month. g. Female primary education students reported that they cyber bullied and became cyber victim significantly more than male students. h. No differences were found between cyber bullying/cyber victimization states of students and having internet connection at home, weekly time of internet use and feeling free while using internet. i. The correlation between internet addiction and cyber bullying/cyber victimization were found very weak.