İlköğretim birinci kademe öğrencilerinin akran zorbalığı davranışı sergileme durumlarının sorunlu teknoloji kullanımı bağlamında incelenmesi
Examining the peer bullying behavior of primary school first level students in the context of problematic technology use
- Tez No: 964235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, ilkokul öğrencilerinin akran zorbalığına dâhil olma durumları ve bunun sorunlu teknoloji kullanımıyla ilişkisi incelenmiştir. Okullarda artan zorbalık vakaları, öğrencilerin akademik başarıları ve sosyal gelişimleri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Zorbalık, fiziksel, sözel, ilişkisel ve siber olmak üzere çeşitli şekillerde ortaya çıkmakta ve mağdurlara psikolojik ve akademik zorluklar yaşatmaktadır. Aynı zamanda, sorunlu teknoloji kullanımındaki artış, öğrencilerin sosyal etkileşimlerini etkilemek suretiyle zorbalık vakalarını körüklemektedir. Araştırma, Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki bir devlet okulunda nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örneklem, zorbalık deneyimi olan ilkokul öğrencileri, ebeveynler, öğretmenler ve okul rehber öğretmenlerinden oluşan 27 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, zorbalığın altında yatan nedenleri, öğrencilerin zorba, mağdur ve izleyici rollerini ve öğretmenlerin ve ebeveynlerin bu olaylara ilişkin bakış açılarını incelemiştir. Bulgular, akran zorbalığını önlemeye yönelik tek boyutlu müdahaleler yerine bütüncül, çok boyutlu bir stratejiye ihtiyaç olduğunu vurgulamıştır. Sonuçlar, teknoloji kullanımının zorbalık davranışlarının sıklığını ve yapısını etkilediğini göstermiştir. Bu bağlamda, zorbalığı önleme çabalarının medya ve aile okuryazarlığı programlarının yanı sıra sosyal beceri eğitimini de içermesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated primary school students' involvement in peer bullying and its connection to problematic technology use. Rising incidents of bullying in schools have negative effects on students' academic success and social growth. Bullying appears in various forms, including physical, verbal, relational, and cyberbullying, leading to psychological and academic challenges for victims. Moreover, the increase in problematic technology use worsens bullying incidents by influencing students' social interactions. The research was carried out using qualitative methods at a public school in the Eastern Black Sea Region of Türkiye. The sample included 27 participants, including elementary school students who had experienced bullying, parents, teachers, and school counsellors. Data were gathered through semi-structured interviews and analysed via content analysis. The study explored the underlying causes of bullying, students' roles as bullies, victims, and bystanders, and the perspectives of teachers and parents on these incidents. The results highlighted the need for a comprehensive, multi-faceted approach instead of single-focus interventions to prevent peer bullying. Findings indicated that media use impacted the frequency and nature of bullying behaviours. Therefore, it was concluded that efforts to prevent bullying should incorporate social skills training alongside media and family literacy programs.