Urfa koşullarında yetiştirilen bazı buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinin protein ve kuru madde yıkılabilirliklerinin belirlenmesi
Research on ruminal crude protein and dry matter degradabilities of legumes and grasses cutted in different stages of growth under Urfa conditions
- Tez No: 135653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, urfa koşullarında yetiştirilen erken ve geç biçim uygulamasıyla elde edilen bazı buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinin naylon kese tekniği kullanarak protein ve kuru madde yıkılabilirliklerinin saptanması amaçlamıştır. Çalışmada yem materyali olarak iki farklı biçim zamanında elde edilen kılçıksız brom, ingiliz çimi ve domuz ayrığı gibi çok yıllık buğdaygil yem bitkileri ile yonca, çayır üçgülfl gibi çok yılık baklagil yem bitkileri kullanılmıştır. Denemede hayvan materyali olarak 680 kg ağırlığındaki rumen kanOlO taşıyan Siyah Alaca ırkı kısır bir inek kullanılmıştır Yemler rumende 3 tekerürlü olarak 0, 4, 8, 16, 24, 48 ve 72 saatlik sürelerle inkübe edilmişler ve kuru madde ve ham proteinin etkin yıkılabilirlikleri rumenin boşalma hızı (k) %5 saat'1 alınarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine in situ protein and dry matter degradabilities of some legumes and grasses cutted in different growth stages under Şanlıurfa conditions. The in situ dry matter and crude protein degradabilities of three grasses {Bromus inermis, Lolitim perenne, Dactylis glomerata) and two legumes (Medicago sativa, Trifolium pratense) species obtained from Şanlıurfa at two differet harvesting time were determined by using an infertile rumen cannulated mature cow. Feed samples were incubated in the rumen for 0, 4, 8, 16, 24, 48, 72 h with three replicates. Effective dry matter and protein degradabilities were calculated using outflow rate (k) at 5%h4. Significant diferences (PO.05) amongs the species were observed for the soluble fractions (a) of dry matter and protein, slowly degradable fraction (b) of dry matter, degradation rates (c) of slowly degradable part of dry matter and protein and effective degradabilities (ED) for dry matter and protein in the forages.