Ro-Ro terminalleri için simülasyon modellemesi
Simulation modeling for Ro-Ro terminals
  1. Tez No: 349669
  2. Yazar: SELİM AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Denizyolu taşımacılığı, güvenilir ve ekonomik olmasıyla ulaştırma faaliyetleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin sahip olduğu coğrafi şartlar ve jeopolitik konum göz önüne alındığında, RO-RO taşımacılığı ülkemizde gerçekleşen taşımacılık faaliyetleri içerisinde, hem ihracatımızın can damarı olmasıyla hem de gelişme potansiyeli bakımından ön plana çıkmaktadır. Günümüzün ve geleceğin değişen ve hızla gelişen küresel şartlarına, teknik ve ekonomik açılardan rahatlıkla uyum sağlayabilme avantajı sunmasıyla RO-RO taşımacılığı, yük taşımacılığının çok büyük bir bölümünü kapsayan karayolu ve denizyolu taşımacılıklarının birbirleri ile entegrasyonu noktasında hayati derecede önem arz eder. Bu çalışmada, yük taşıyan tırların ve dorselerin gemilerle denizyolu üzerinden taşımacılığının yapıldığı RO-RO terminallerinde gerçekleşen süreçler incelenmiştir. Tırların ve dorselerin karayolu üzerinden terminale ulaşmaları ile ve gemilerden tahliye edilmeleri ile terminal içerisindeki süreçler başlamaktadır. Bu süreçlerde kapı, gama ışını tarama, ihracat ve ithalat kantarları, bekleme alanları ve rampa operasyonları gerçekleştirilir. Bu operasyonlar için Arena 11.0 simülasyon programı kullanılarak bir simülasyon modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan bu simülasyon modeli, kullanılan programda 30 günlük süre için 10 kere tekrarlanarak çalıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Söz konusu operasyonlar içerisinde oluşabilecek problemler araştırılmış ve bunlar için muhtemel çözüm yolları sunulmuştur. Özellikle RO-RO terminalleri içerisinde araçların bekleme yaptıkları ve kuyruk oluşturdukları alanlarda operasyon akışını bozacak şekilde darboğazların oluştuğu gözlemlenmiştir. Kapasitesinin üzerinde doluluk oranına sahip olan bekleme alanlarındaki yoğunluğun, kapasitesinin altında doluluk oranına sahip olan bekleme alanlarının paylaştırılmasıyla azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sea transportation has an important role in transportation implementations as being safe end economic. When geographic conditions and geopolitical position of our country are considered, RO-RO transportation stands out inside the other transportation avtivities in our country, as both being heart of the matter of our exportation and in respect to its potential of improvement. RO-RO transportation has vital importance at the entegration point of land and sea transportation covering huge amount of cargo transportation, as it presents the advantage of technically and economically easy adaptation to changing and fast developing global conditions of nowadays and future. In this study, processes of RO-RO terminals in which cargo carriying trailers and semi-trailers handled through sea transportation has been analyzed. Processes of RO-RO terminals begin with arrivals of trailers and semi-trailers to the terminal through land transportation and discharging from ships. In these processes, gate, gamma ray search, export and import weigh bridges, waiting areas and ramp operations take place. A simulation model for these operations has been set up by using Arena 11.0 simülation program. This model has been run for 30 days with 10 replications in the simülation program. The results are reviewed. The possible problems for subject operations have been searched and the possible solutions for these problems have been presented. Bottlenecks which break operation flow are observed especially in areas that trailers wait and form queues in RO-RO terminals. It is observed that the intensity in wait areas that have over capacity usage, can be reduced by the spliting of wait areas that have under capacity usage.