Yalın üretim ile kurumsal kaynak planlamasının bütünleştirilmesi
The integration of lean manufacturing and enterprise resource planning
  1. Tez No: 349688
  2. Yazar: AYDIN MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada firmaların daha verimli ve etkin bir üretim yönetimi gerçekleştirmek için Yalın Üretim ile Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımlarının bütünleştirilmesi ele alınmıştır. Araştırma kapsamında Yalın Üretim ve Kurumsal Kaynak Planlamasının özellikleri karşılaştırmalı olarak sunularak literatürde kısıtlı kaynağın bulunduğu bu konuda kaynak eksikliği giderilmeye çalışılmıştır.Yalın üretim ve kurumsal kaynak planlamasının bütünleştirilmesi konusunda Türkiye'deki Endüstri Mühendisliği ve İTÜ İşletme Mühendisliği bölümündeki akademisyenler ve Yalın Üretim ile KKP konularında danışmanlık veren uzmanların görüşleri toplamak için bir anket çalışması da yapılmıştır. Böylece bu iki metolojinin bütünleştirilmesi konsunda iki grubun görüşleri detaylı şekilde analiz edilmiştir.Yapılan anket çalışması ve uzmanlarla yapılan mülakatlar ışığında kurumsal kaynak planlaması yazılımlarının yalın üretim modüllerinin hangi özelliklere sahip olması gerektiği listelenmiştir. Listelenen bu özelliklerden elektronik kanban üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş ve bir KKP yazılımında nasıl tasarlanması ve kurgulanması konusunda bir model önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the integration of Lean Manufacturing and Enterprise Resource Planning software is discussed to perform more efficient and effective production management in companies. The scope of the research, Lean Manufacturing and Enterprise Resource Planning features presented within comparative way to resolve lack of resources problem in the literature. Because there is a limited resource regarding this issue.Concerning the integration of lean manufacturing and enterprise resource planning a survey is performed in the Industrial Engineering and Management Engineering departments of Turkey for academics and to experts in Lean Manufacturing and ERP consultancy to gather opinions. Thus, the opinions of the two groups ere analyzed in in depth about integration of these two methodology.In the light of the survey and interviews with experts, the features which lean manufacturing modules of enterprise resource planning softwares need to have are listed. Electronic kanban card is investigated in detail which listed on these features and made a model recommendation that related with how an ERP software should be designed and architected.