Kardelen ( galanthus elwesii hook ) bitkisinin değişik yetiştirme teknikleri altında üretim olanakları
Possıbilities of snowdrop production ( galanthus elwesii hook ) on the different growing techniques
- Tez No: 34969
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARDELEN (Galanthus elwesii Hook) BİTKİSİNİN DEĞİŞİK YETİŞTİRME TEKNİKLERİ ALTINDA ÜRETİM OLANAKLARI Muharrem DİLBİRLİĞİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1994, Sayfa: Jüri: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Celâl ER Prof. Dr. Ayhan CEYLAN Bu deneme 1992 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme tarlasında kurulmuştur. Denemede Galanthus elwesii Hook L. (Akdeniz kardeleni) türünün 2.5-3, 3.5-4 ve 5-6 cm boylu soğanları normal bakımlı, yabancı otlu ve buğday+soğan karışık ekim parsellerine tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme tertibine göre 3 tekerrür lü olarak dikilmiştir. Denemede bu uygulamaların çiçeklerime, yavru soğan, verim, boy artışı ve ihraç boyuna gelen soğan oranlarına etkisi incelenmiş ve aradaki farklılıkların istatistiki olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek çiçeklerime oranı (% 87.40) ve yavru soğan oranı (% 54.33) 5-6 cm soğan boyunda ve buğday+soğan kültür uygulamasında, en yüksek soğan verimi (248.9 kg/da) ve ihraç boyuna gelen soğan oranı (% 23.33) 3.5-4 cm soğan boyunda ve buğday+soğan kültür uygulamasında, en fazla boy artışı (% 60.00) ise 3.5-4 cm soğan boyunda ve yabancı otlu kültür uygulamasından elde edilmiştir. Sonuç olarak, buğday+soğan karışık ekiminin yararlı olabileceği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Kardelen (Galanthus elwesii), verim, çiçeklerime oranı, yavru soğan oranı, boy artışı, ihraç boyuna gelen soğan oranı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis POSSIBILITIES OF SNOWDROP PRODUCTION (Galanthus elwesii Hook) ON THE DIFFERENT GROWING TECHNIQUES Muharrem DİLBİRLİĞİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1994, Page: % Jury: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Celâl ER Prof. Dr. Ayhan CEYLAN This trial was carried out at the research fields of Agronomy Department of the Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1992. In this trial, Galanthus elwesii Hook L. (Mediterranean snowdrop) spp, with 2.5-3, 3.5-4 and 5-6 circumf ranee, was planted to normal cultivated, weeded and wheat+bulb intercrop plots in randomized block split plots with three replications. It was examined the effect of these applications on flowering, daughter bulb, yield, increase in circumference and bulb reaching exportation circumference. It was also worked if the differences between these characters are statistically important or not. According to the results, the highest flowering rate (87.40 %) and daughter bulb rate (55.30 %) was found at 5-6 cm bulb circumference and wheat+bulb intercrop plots, the highest bulb yield (248.9 kg/da) and the bulb reaching exportation circumference (23.33 %) at 3.5-4 cm bulb circumference and wheat+bulb intercrop plots and increase in circumference (60.00 %) was found at 3.5-4 cm bulb circumference and weeded plot. As a result, it is shown that the wheat+bulb intercrop can be available. KEY WORDS: Snowdrop (Galanthus elwesii), yield, flowering percentage, daughter bulb percentage, increasing in circumference, bulb reaching exportation circumference.