Gözlük ekilen buğdayın ilk büyüme ve gelişme morfolojisi üzerinde araştırmalar
Studies on the morphology of first growth and development in fallsown wheat
  1. Tez No: 34970
  2. Yazar: LEYLA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÜZLÜK EKİLEN BUĞDAYIN İLK BÜYÜME VE GELİŞME MORFOLOJİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Leylâ BAYRAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ekrem KÜN 1994, Sayfa : Jüri Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof.Dr.M.Emin TUGAY Prof.Dr.Murat ÖZGEN Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme tarlalarında, 1992 yılında yürütülen bu araştırma üç ekmeklik, iki makarnalık ve bir topbaş buğday çeşidinde, farklı üç ekim zamanının (15 Ekim, 30 Ekim ve 15 Kasım) ilk büyüme ve gelişmeye etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. İncelenen karakterlere ilişkin elde edilen sonuçlar aşağıdadır: Ekimden çıkışa gün sayısı I. ekim zamanında (15.10.1992) 16-19 gün II. ekim zamanında (30.10.1992) 11-13 gün arasında değişmiş, III. ekim zamanında (15.11.1992) ise çıkışlar ilkbaharda olmuş; ekim-çıkış süresi üzerine çevre koşulları etkisinin çeşitlerin etkisinden daha belirgin olduğu görülmüştür. Embriyonal kök sayısı bakımından I. ve III. ekim zamanında çeşitler arasındaki farklar önemli bulunmuş, makarnalık buğdaylar her üç ekim zamanında da en yüksek değerleri göstermiştir. Embriyonal kök uzunluğu da çeşitlere göre değişiklik göstermiştir. Çimkını uzunluğu çeşitlere göre, normal ekim derinliğinde üç ekim zamanında sırasıyla 2.71-3.30 cm, 3.55-3.96 cm ve 3.06-3.89 cm arasında bulunmuştur. Bu karakter bakımından yapılacak seçmelerin, dane ve embriyo iriliklerine dayandırılabileceği görüşüne varılmıştır. Ekimden ilk kardeşlenmeye gün sayısı I. ekim zamanında 55-58 gün arasında olmuştur. Kardeşlenme başlangıcında bitki başına adventif kök sayısı ve uzunluğu sırasıyla 1.4-2.3; 0.87-5.25 cm arasında değişmiş, makarnalık buğday çeşitleri belirgin üstünlük göstermiştir. Kardeşlenme başlangıcındaki embriyonal kök uzunluğu bakımından çeşitler 30.56-45.19 cm arasında değerler göstermiş; bu karakter için seçmelerin çimlenme ve çıkış ertesi gecikmeksizin yapılabileceği sonucuna varılmıştır. Bitkide kardeş sayısının, zaman ilerledikçe artış düzeyi çeşide göre değişmektedir. Kardeş boyu, çeşitlere göre değişmekle birlikte, çevre faktörlerinin de etkisi altındadır. Kardeş yaprak uzunluğu bakımından, çeşitlerin kışa girişte gösterdikleri farklar ilkbahar başında kapanmış; yapılacak seçmelerin kardeş boyuna değil, kardeş sayısına dayandırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Buğday çeşitleri, ekim zamanı, çimlenme-çıkış, çimkını, kardeşlenme, kök gelişimi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON THE MORPHOLOGY OF FIRST GROWTH AND DEVELOPMENT IN FALLSOWN WHEAT Leylâ BAYRAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor Prof. Dr. Ekrem KÜN 1994, Page :77 Jury Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof.Dr.M.Emin TUSAJf Prof.Dr.Mırat ÖZGEN Research was conducted at the experimental plots of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, Ankara University in 1992 in order to study the effects of three sowing dates, (15 October, 30 October, 15 November) on the first development of three common, two durum and one club wheat cultivars. Results obtained can be summarized as follow: Number of days from sowing to emergence were found between 16 and 19 and 11 and 13 in the first (15.10.1992) and second (30.10.1992) sowing dates respectively, while emergence was delayed up to spring in the thirth (15.11.1992) sowing date. Environmental conditions were found more efficient on number of days from sowing to emergence than the cultivars were. Number of seminal roots showed significant differences between cultivars both in the first and third sowing dates. Durum wheats had highest numbers in all three sowing dates. Length of seminal roots were found different according to the cultivars. Length of coleoptile in normal sowing depth were found 2.71-3.30 cm, 3.55-3.96 cm and 3.06-3.89 cm in the first, second and third sowing dates, respectively. It was concluded that the selection for the coleoptile length can be made by considering the size of seed as well as of embriyo. Number of days from sowing to the first tillering varied 55-58 in the first sowing date. Number and length of adventitious roots per plant at first tillering stage were found as 1.4-2.3 and 0.87-5.25 cm, respectively. Durum wheat cultivars were superior to the others. Total length of seminal roots per plant at the first tillering stage varied according to the cultivars between 30.56 and 45.19 cm. It was concluded that selections for the seminal root length can be done after emergence without waiting for the later dates. Increase of the tiller number per plant by time varied according to the cultivars. Height of tillers was affected by the cultivars as well as environmental conditions. Differences of leaf length of tiller observed on cultivars during winter start (mid December) were lost at the begining of spring. It was concluded that selections to be conducted before winter should be done according to number of tillers but not to their length. Key words : Wheat cultivars, sowing date, germination-emergence, coleoptile, tillering, root development.