Farklı hasat ve dikim zamanlarının kardelen'in (galanthus elwesii hook.) bazı özelliklerine etkisi
Effects of different harvesting and planting time on some characteristics of snowdorp
  1. Tez No: 58343
  2. Yazar: ERCÜMENT OSMAN SARIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI HASAT VE DİKİM ZAMANLARININ KARDELEN'İN (Galanthus e I we si i Hoök.) BAZI ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Ercüment Osman SARIHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neşet ARS LAN 1997, Sayfa: 50 Jüri: Prof. Dr. Neşet ARS LAN Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN Prof. Dr. Nilgün BAYRAKTAR Bu deneme 1995 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme tarlasında kurulmuştur. Bu çalışmada, Galanthus elwesii Hook. ' ye ait 3-4 cm çevre uzunluğunda olan soğanlar, 3 farklı zamanda hasat edilmiş ve bunlardan her biri tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 farklı zamanda, 4 tekerrürlü olarak dikilmiştir. Uygulamaların; çıkış oranı, çiçeklenme oranı, meyve bağlama, meyve eni ve boyu, meyvedeki tohum miktarı, büyüme gösteren soğan miktarı, küçülme gösteren soğan miktarı, hasat edilen soğan verimi, ortalama soğan ağırlığı ve yavru soğan miktarı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu özellikler arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre en yüksek çıkış yüzdesi ( % 88.75 ) 1. hasat zamanından yani; çiçeklenme başlangıcında hasat edilen soğanların dikildiği parsellerden elde edilmiştir. En yüksek soğan verimi, yavru soğan yüzdesi, ortalama soğan ağırlığı 3. hasat zamanında elde edilmiştir. Hem çiçeklenme hem de meyve verme sadece 3. hasat zamanındaki parsellerde olmuştur. En yüksek soğan verimi (161. 25 g veya 80.63 kg/da ) 3. hasat zamanında elde edilmiştir. En yüksek yavru soğan oranı ( % 12.68 ) ve soğanlardaki büyüme oranı ( % 51.95 ) 3. hasat zamanında elde edilmiştir. En az küçülme oranı ( % 8.8 ) yine bu uygulamadan elde edilmiştir. Ayrıca en yüksek ortalama soğan ağırlığı ( 2.36 g/adet ) 3. hasat zamanında elde edilmiştir. Sonuç olarak, 3.hasat zamanı + 1. dikim zamanı kardelen yetiştirmede uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF DIFFERENT HARVESTING AND PLANTING TIMES ON SOME CHARACTERISTICS OF SNOWDROP (Galanthus elwesii Hook) Ercüment Osman SARIHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1997,Page:50 Jury: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN Prof. Dr. Nilgtin BAYRAKTAR This study was carried out at the experimental field of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1995. In this study, the bulbs with 3- 4 cm in circumfrence of Galanthus elwesii Hook, were harvested at 3 different times and each of them was planted at 4 different times in a randomized split plots designed with 4 replications. The effect of the applications on emergence rate, flowering rate, fruting rate, fruit size, seed yield per fruit, increase in circumfrence, decrease in circumfrence, yield, average bulb weigth and daughter bulb rate, were examinated. The data were statistically analized using Duncan Multiple Range test. - - Data showed that the highest emergence rate ( 88.75 % ) was obtained from the plots in which the bulbs of first harvest time, the bulbs harvested at initiation of flowering, were planted. The highest bulb yields, percantage of daugther bulbs, bulb weigth were observed at third harvest time. Both flowering and fruiting were only observed from third harvest time. The highest bulb yield ( 161.25 g/plot or 80.63 kg/da), The highest daughter bulb rate ( 12.26 % ) and bulbs growth rate ( 51.95 %) were determined at third harvest time, in adiation, the least decrease in bulb size ( 8.8 % ) was obtained from in third harvest time. Similarly, the hihgest bulb weight (2.360 g) was also determined at third harvest time. In -conculusion, this study showed that third harvest time and first planting time çppfie used for cultivation of snowdrop. KEY WJPR°S : Snowdrop ( Galanthus elwesii Hook.), harvesting time, planting time, yield, flowering, daughter bulb.