İnsan yapımı çevrenin oluşumunda ve dönüşümünde yer duygusu etkeni
Sense of place as an agent in the generation and transformation of man-made environment
- Tez No: 349694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBİN PAKER KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Felsefe, Mimarlık, Anthropology, Philosophy, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışması, insanın doğal bir takım ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı eylemleri,doğal olarak sahip olduğu nitelikler ve beceriler sayesinde edindiği ayrıcalıklıdurumu ve bu durum sayesinde yaptığı keşifler ve geliştirdiği teknolojiler sonucundaortaya çıkarttığı insan yapımı çevrede ?yer duygusu?nun etkinliğini ele almaktadır.İnsan yapımı çevre kavramına yapılan vurgu, doğal olandan ayrılmış ve hatta doğalolanın karşısında olma durumundan ileri gelir. Evren ölçeğinden, sahip olduğumuzbedenin en ufak parçasına kadar, çok geniş bir kapsama sahip olan ?yer duygusu?nunbu karşıtlık ilişkisinde hem ayrıştırıcı hem de birleştirici etkisi vardır. Bu yüzden?yer duygusu?, mimarlık teorisi ve pratiğinde, disiplinler arası ortaklıkları zorunlukılan temel kavramlarından biridir.
Özet (Çeviri)
Scope of this thesis work is the efficiency of the“sense of place”in the man-madeenvironment which is becoming of the humans acts due to the natural necessities,and the privileged status by the naturally owned qualities and skills and thediscoveries made and technologies developed by this status. The underlined point inthe man-made environment concept, arises from the separation from the nature andmoreover opposition to the nature.“Sense of place”which has a very large scopefrom the universal scale to the very little parts of the human body we have, has bothseparating and connective effect in this opposition relation. Therefore,“sense ofplace”is an underlying notion which requires interdisciplinary collobration in thearchitectural theory and practice.