Tek yem arpa rasyonuna protein kaynağı olarak üre katılmasının kuzularda besi performansına etkileri üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of only barley ration addet urea as a protein source on the fattening performance of lambs
- Tez No: 34971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ALARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEK YEM ARPA RASYONUNA PROTEİN KAYNAĞI OLARAK ÜRE KATILMASININ KUZULARDA BESİ PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Birgül ÇELÎK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ömer Faruk ALARSLAN 1994, Sayfa:23 Jüri: Doç. Dr. Ömer Faruk ALARSLAN Prof. Dr.Ali KARABULUT Prof. Dr. Ekin TOKER Bu araştırmada, tek yem arpa ve tek yem arpa + üre rasyonlarının kuzularda besi performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla herbiri 8 adet erkek kuzu içeren iki deneme grubu oluşturulmuştur. Birinci gruba ihtiyaç duyulan düzeyde vitamin ve mineral madde ile tamamlanan tek yem arpa rasyonu yedirilirken, ikinci grupda tek yem arpa + %2 üre rasyonu kullanılmıştır. Bu şekilde hazırlanan rasyonların sindirilebilir ham protein düzeyleri sırasıyla %8.70 ve %12.81 olmuştur. 49 gün devam eden bu denemede grupların sırasıyla ortalama canlı ağırlık artışları, 273.47g ve 289.29g; günlük yem tüketimleri, 1452. 67g ve 1423. 46g? yem değerlendirme sayıları ise, 5.310 ve 4.920 olarak tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, ortalama günlük canlı ağırlık artışları, günlük yem tüketimleri ve yem değerlendirme sayıları bakımından gruplar arası farklılıkların istatistiki açıdan önemsiz olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kuzu besisi, tek yem arpa rasyonu, üre, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF ONLY BARLEY RATION ADDED UREA AS A PROTEIN SOURCE ON THE FATTENING PERFORMANCE OF LAMBS Birgül ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor :Assoc. Prof.Dr. Ömer Faruk ALARSLAN 1994, Page:23 Jury: Assoc. Prof.Dr. Ömer Faruk ALARSLAN Prof. Dr.Ali KARABULUT Prof. Dr. Ekin TOKER In this experiment, the effects of barley ration and barley + urea rations on the Fattening performance of lambs were investigated. For this purpose, two experimental groups which consisted 8 lambs were conducted. First group was fed basal ratşion which incolude ground barley, vitamin and mineral mixture and the second group was fed on same ration that supplied with 2% urea. Digestible crude protein levels of rations were 8.70% and 12.81%, respectively. The experiment was continued 49 days. At the end of the experiment avarage daily live-weight gains, feed consumptions and feed efficiencies were found; 273. 47g and 289. 29g; 1452. 67g and 1423. 46g; 5.310 and 4.920, respectively. There were no significant differences between avarage daily live weight gain, feed consumption and feed efficiencieny of groups. KEY WORDS: lambs fattening, barley, ration, urea, live - weight gain, feed consumption, feed efficiency.