Eskişehir ovasında ekim zamanı ve bitki sıklığının yem bezelyesinin ot verimine etkisi
The effects of sowing date and plant density on hay yield of forage pea in Eskişehir plain
- Tez No: 612088
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Eskişehir ekolojik koşullarında 2017-2018 yıllarında yürütülen bu araştırmada, Taşkent ve Özkaynak bezelye çeşitlerinde farklı ekim zamanı (normal sonbahar, geç sonbahar, erken ilkbahar) ve bitki sıklıklarının (80, 100, 120 tohum/m2) ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, dal sayısı, yatma durumu, yaş ot verimi, kuru madde verimi, ham protein, NDF ve ADF oranı incelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; çeşitler ve ekim sıklığı arasında incelenen özellikler yönünden önemli bir farklılığın olmadığı, ekim zamanının ise önemli olduğu görülmüştür. Bitki boyu 89,2-127,2 cm, dal sayısı 3,7-4,0 adet, yatma derecesi 1,5-4,6, yaş ot verimi 824,6-1888,7 kg/da, kuru madde verimi 130,9-373,4 kg/da, ham protein oranı %13,8-16,6, NDF oranı %35,2-37,7, ADF oranı %20,3-25,3 arasında değişmiştir. Güzlük ekilen bitkiler daha uzun boylu ve daha yatık gelişirken, yaş ot ve kuru madde verimleri daha yüksek, ham protein oranları daha düşük, NDF ve ADF oranları daha yüksek olmuş, dal sayısı ise herhangi bir uygulamadan etkilenmemiştir. Bu sonuçlara göre yörede yem bezelyesinin güzlük olarak 80 tohum/m2 sıklığında ekilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in 2018 on the experimental fields of Eskişehir Osmangazi University Agricultural Faculty and was aimed to determine the effects of different sowing date (normal autumn, late autumn, early spring) and plant density (80, 100, 120 plant/m2) on hay yield and quality of some forage pea cultivars (Taşkent, Özkaynak). The experiment was established in Randomized Complete Block Design with three replications. Plant height, number of branch, lodging degree, fresh hay yield, dry matter yield, crude protein ratio, neutral detergent fiber (NDF) ratio and acid detergent fiber (ADF) ratio were investigated. According to the results; there was no significant difference between cultivars and plant density in terms of the characteristics examined, sowing date was found to be important. Plant height changed between 89,2-127,2 cm, number of branch varied from 3,7 to 4,0, lodging degree changed between 1,5-4,6, fresh hay yield varied from 824,6 to 1888,7 kg/da, dry matter yield changed between 130,9-373,4 kg/da, crude protein ratio changed between 13,8-16,6%, NDF and ADF ratio were determined between 35,2-37,7%, 20,3-25,3%, respectively. While autumn cultivated plants developed taller and more flattened, fresh hay and dry matter yields were higher, crude protein ratios were lower, NDF and ADF ratios were higher, number of branch was not affected by any application. According to these results, it was suggested that forage peas should be planted at a rate of 80 seeds/ m2.