Piyasa riski için matematiksel modelleme
Mathematical modeling for market risk
- Tez No: 349720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Matematik, Economics, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Risk yönetiminin farklı konularında farklı piyasa riski modellerinin güvenilirlik ve uygulanabilirlik gibi kriterlere göre öncelikli olarak kullanılmasının, risk yönetiminde etkinliği artıracağı varsayılabilir. Bu çalışmada piyasa riski modelleri ve risk yönetimi ile ilgili temel bilgiler verildikten sonra, bu yaklaşım temelinde hazırlanan entegre risk analizi tasarısı anlatılmıştır. Riske Maruz Değer ve Kuyruk Beklenen Kaybının hesaplanmasında farklı yaklaşımlar kullanılır. Temel yaklaşımda kaybın rastgele değişkeninin tüm dağılımı dikkate alınır. Alternatif yaklaşımda uç kayıplar uç değer teorisinin sonuçlarına dayanan metotlarla modellenir. Bu çalışmada alternatif yaklaşım piyasa riskinin ve risk dikkate alınmış performansın belirlenmesinde, temel yaklaşım ise portföy oluşturma sürecinin ilk aşamasında kullanılmıştır. Stres testleri uç ama olası kayıplara neden olabilecek durumları tanımlama ve yönetme sürecinde kullanılan teknikler bütünüdür. Basel Komitesi'ne göre stres senaryoları akla yatkın olmalı, uç kayıpları ortaya çıkarmalı ve piyasa riskinin azaltılmasına yardımcı olmalıdır. Stres senaryosu bu özellikleri taşıyan Maksimum Kayıp, bu çalışmada stres testi olarak portföye özgü risklerin belirlenmesinde ve azaltılmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
I believe that it increases the efficiency in risk management to use primarily the different market risk models in the different issues of risk management based on their properties such as reliability and practicality. In this study, after the fundamentals of the market risk models and risk management are given, I present an integrated risk analysis scheme, which is prepared based on the given approach. The different approaches are used in calculating Value at Risk and Tail Expected Loss. In the fundamental approach, the whole distribution of the loss random variable is used. In the alternative approach, the extreme losses are modeled with the methods, which are based on the results of extreme value theory. In this study, I use the alternative approach in determining market risk and risk–adjusted performance whereas I use the fundamental approach in the first step of capital allocation process. Stress tests are the set of techniques that are used in the process of defining and managing the situations that may lead to the extreme but plausible losses. According to the Basel Committee, a stress scenario should be plausible, severe and suggestive to risk reduction action. The stress scenario of Maximum Loss meets all of these properties. Thus, I use it as a stress test in determining and reducing the specific risks of the portfolios in this study.