Geleneksel ve e-ticaret tedarik zinciri risk yönetiminin sistem dinamiği yaklaşımıyla modellenmesi
Traditional and e-commerce supply chain risk management simulation from system dynamics perspective
- Tez No: 349732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER ERHAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda genişleyen pazarlarla beraber artan verimlilik çalışmaları sebebiyle firmalar kendilerine katma değer sağlayacak süreçlere odaklanmaya başlamışlardır. Bu bakımdan firmaların lojistik faaliyetleri hammaddenin tedarikçisinden son tüketiciye kadar bütünleşik bir yaklaşımı gerektirir. Bu noktada tedarik zincirinde kritik rol oynayan belli parametrelerin kontrolünü sağlamak, zincirin devamlılığı açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, geleneksel tedarik zinciri yönetimine sahip şirketlerle e-ticaret usulü çalışan şirketlerde uygulanacak risk yönetimi sistemlerini karşılaştırmak ve sistem değişkenlerinin birbiriyle etkileşiminin tüm tedarik zinciri risk yönetimi sistemini nasıl etkilediğini sistem dinamiği yaklaşımı yardımıyla göstermektir. Bu sayede tüm zincirdeki firmaların birbirlerinin performanslarını değerlendirebileceği bütünleşmiş bir yapı ortaya çıkmaktadır; bu da firmalar arası eşgüdümü arttırarak esnek ve verimli bir zincirin oluşmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Risk management has become a significant issue for enterprises due to the increasing global trading. In this constantly changing economic environment, it could be very hard to focus on a specific purpose and monitor the entire supply chain with right performance criteria. In recent years, supply chain management progresses to effective management approach regards instable external factors and interactions among them rather than supply chain planning. Moreover, many of the enterprises fail to cope with sudden changes in the whole chain. The main question is how key performances interact with each other and how these interactions affect the whole system. From this point of view, risk management and assessment for supply chains becomes significant. This thesis describes possible supply chain risk stages in which both physical objects and information are taken into account by considering the whole supply chain elements.