Video oyunu sektöründe yeni ürün geliştirme süreci: Kalite fonksiyon göçerimi ve bulanık analitik hiyerarşi prosesi yöntemleriyle bir uygulama
New product development process in the video game industry: An application with quality function deployment and fuzzy analytical hierarchy process methods
- Tez No: 892169
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÖZGÜR DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmanın amacı, video oyunları endüstrisinde yeni bir oyun geliştirme sürecinin incelenmesi, müşterilerin yeni bir oyundan beklentilerinin öğrenilmesi ve bu beklentilerle örnek işletmenin olanaklarının ilişkilendirilerek sürecin iyileştirilmesine yönelik önerilerin belirlenmesidir. Uluslararası literatürde video oyunları konusu birçok araştırmaya konu olmak ile birlikte yeni oyun geliştirme sürecini konu alan çalışma yok denecek kadar azdır. Özellikle yeni ürün geliştirme ve video oyunları konularına kalite fonksiyon göçerimi ve bulanık analitik hiyerarşi yönteminin entegre edilmesi uluslararası literatürde de örneği olmayan bir çalışmadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın literatürdeki bir boşluğu dolduracağı ve bu konuları ön plana çıkaracak yeni çalışmalara zemin hazırlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak bire bir görüşme, gözlem ve karşılaştırma matrisleri kullanılmıştır. Bu bağlamda TaleWorlds Entertainment şirketinin üst düzey yönetimi ve ekip liderleri ile oyun geliştirme sürecinin işleyişi ve sektörle ilgili bilgiler almak için birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yeni oyundan beklentilerin belirlenmesinde ise uzman olarak nitelendirdiğimiz, Mount & Blade serisini dört bin saat ve üzerinde oynamış oyunculardan bilgiler alınmıştır. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde Excel programı kullanılmıştır. Bulanık analitik hiyerarşi prosesi analizi sonucu elde edilen bulgulara göre belirlenen ana kriterlerin önem sırası Tasarım, Grafikler, Sesler, Müşteri İlişkileri ve Platform Desteği şeklinde olmuştur. Tüm alt kriterlerin sıralamasına bakıldığında ise Grafikler ana kriterinin bir alt kriteri olan Optimizasyon en önemli kriter olarak belirlenmiştir. Kalite fonksiyon göçerimi sonucunda şirkete“sürece daha bütüncül yaklaşmaları”ve“önemli kriterleri geliştirme sürecinin başından itibaren dikkate almaları”önerilerinde bulunulmuştur. Sonuçlar, önerilen yeni bir RYO oyunundan beklentiler modelinin belirtilen yöntemlerle birlikte kullanılarak oyuncu beklentilerini değerlendirmede başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine a new game development process in the video games industry, to learn the expectations of customers from a new game and to identify suggestions for improving the process by associating these expectations with the possibilities of the sample business. Although the subject of video games is the subject of many researches in the international literature, there is hardly any study on the new game development process. The integration of quality function deployment and fuzzy analytical hierarchy method, especially in new product development and video games, is a unique study in the international literature. In this context, it is thought that this study will fill a gap in the literature and lay the groundwork for new studies that will highlight these issues. In the research, one-to-one interviews, observation and comparison matrices were used as data collection techniques. In this context, one-on-one meetings were held with the senior management and team leaders of TaleWorlds Entertainment to get information about the game development process and the industry. In determining the expectations from the new game, information was obtained from players who we describe as experts, who have played the Mount & Blade series for four thousand hours or more. Excel program was used to evaluate the data of the research. The order of importance of the main criteria determined according to the findings obtained as a result of the fuzzy analytic hierarchy process analysis was Design, Graphics, Sounds, Customer Relations and Platform Support. Looking at the ranking of all sub-criteria, Optimization, which is a sub-criterion of the Graphics main criterion, was determined as the most important criterion. As a result of the quality function deployment, suggestions were made to the company to“approach the process more holistically”and“take into account the important criteria from the beginning of the development process”. The results showed that“the expectations from a proposed new RPG game”model can be used successfully in evaluating player expectations by using the mentioned methods.