İklim elemanlarının Eskişehir İl'inde buğday verimine etkisi
The Effect of climatic factors on wheat yield in Eskişehir region
- Tez No: 34974
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
i ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İKLİM ELEMANLARININ ESKİŞEHİR İLİNDE BUĞDAY VERİMİNE ETKİSİ Burçak TECİRLİOĞLU ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL TAPILAR ve SULAMA ANABİLİM DALI DANIŞMAN: Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR 1994, Sayfa: 61 JÜRİ: Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Doç. Dr. M Ali TOKGÖZ Yrd. Doç. Dr. Recep KANIT Bu çalışmada. Eskişehir ili ve ilçelerinde buğday verimine etkili iklim elemanları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, bilgisayar yardımıyla, kademeli çoklu regresyon yöntemi kullanılarak 52 farklı iklim elemanının buğday verimine etkileri incelenmiştir. Sonuçta; buğday verimine en etkili iklim elemanlarının sırasıyla; Aralık ayı yağış miktarı, Ekim-Haziran ayları arasındaki toplam yağış miktarı, Nisan-Mayıs aylarında yağışın 0.1 mm'nin üzerinde olduğu gün sayısı ve zaman değişken, yani teknolojik gelişme (toprak işleme, kaliteli tohumluk, gübreleme, ilaçlama v.b.) olduğu saptanmıştır. Belirlenen bu iklim elemanları yardımıyla, ileriye dönük buğday verim tahmininde kullanılabilecek tahmin eşitlikleri ve bunların grafiksel çözümleri elde edilmiş ve bunlar yardımıyla bulunan verim değerlerinin, gerçek verim değerleri ile uyum sağladığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Eskişehir yöresi, buğday verimi, iklim elemanları, kademeli çoklu regresyon yöntemi, verim tahmin eşitlikleri ve grafikleri.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master's Thesis THE EFFECT OF CLIMATIC FACTORS ON WHEAT YIELD IN ESKİŞEHİR REGION Burçak TECİRLİOĞLU ANKARA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLD2D SCIENCES DEPARTMENT OF FARM STRUCTURES AND IRRIGATION SUPERVISOR: Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR 1994, Page: 61 JURY: Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Assoc Prof. Dr. M. Ali TOEGÖZ Assf Prof Dr. Recep KANIT The main purpose of this study was to obtain the effect of climatic factors to wheat yield in Eskişehir region. In the research by the help of the computers multiple stepwise regression method was used and the effect of 52 vaious climatic factors to wheat yield were investigated. As a result, the most effective climatic factors to wheat yield in Eskişehir region were found as; December monthly rainfall amount, cumulative rainfall between October -June, the number of days in April-May when the amount of rainfall is bigger than 0. 1 mm and the time variable that is technological development, respectively. By the help of these climatic factors estimation equations and their graphical solutions were obtained to estimate wheat yield in Eskişehir region. It was observed that the real and estimated wheat yield values differ little with each other. KEYWORDS: Eskişehir region, wheat yield, climatic factors, multiple stepwise regression method, yield estimation equations and their graphics.