The examination of the relationship between academics' perceptions of organizational climate, social network and their well-being
Öğretim elemanlarının örgütsel iklimleri ve sosyal ağları ile iyi oluş algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 913309
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarının örgütsel iklimleri ve sosyal ağlarıyla psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu genel amaç doğrultusunda, öğretim elemanlarının örgütsel iklimlerinin ve sosyal ağlarının onların iyi oluşlarını etkileyip etkilemediği sınanmıştır. Yöntem: Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Güz ve Bahar dönemlerinde Eskşehir'de bulunan üniversitelerde çalışan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise, ESOGÜ, ESTÜ ve Anadolu Üniversitelerinde çalışan toplamda 422 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Veriler, psikolojik iklim, sosyal ağ eğilimleri, sosyal ilişki unsurları ve psikolojik iyi oluş ölçekleriyle elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler, SPSS 27 istatistik programı aracılığıyla betimsel istatistikler, normal dağılım, güvenilirlik testi, t-test, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve de çoklu regresyon analizleri ile çözümlenmiştir. Bulgular: Psikolojik iklim boyutlarından altısı olan özerklik, uyum, güven, destek, eğlence ve yenilikçilik, öğretim elemanlarının psikolojik iyi oluşu ile düşük düzeyde pozitif anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Psikolojik iklim boyutlarından sadece ikisi (baskı ve adalet) psikolojik iyi oluş ile negatif yönlü düşük bir ilişkiye sahiptir. Psikolojik iklim ve sosyal ağ eğilimleri öğretim elemanlarının psikolojik iyi oluşları ile düşük düzeyde pozitif bir ilişkiye sahiptir. Öğretim elemanlarının psikolojik iklim algıları psikolojik iyi oluşlarını pozitif yönde yordamaktadır. Bulgular, psikolojik iklim ve sosyal ağ eğilimleri değişkenlerinin akademik personelin psikolojik iyi oluş puanlarının %18'ini açıklayabildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonuçlarına göre, öğretim elemanlarının psikolojik iklim algıları ile psikolojik iyi oluşları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal ağ ile ilgili sonuçlar ise orta düzeyde bulunmuştur. Bu nedenle akademisyenlerin psikolojik iklim ve sosyal ağ algılarını etkileyen faktörlerin incelenmesi ve yükseköğretim kurumlarının hem idari hem de örgütsel olarak söylem, karar ve uygulamaları arasında etik ve adil politikaların hayata geçirilmesi ile akademisyenlerin psikolojik iyi oluşlarının artırılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of the study is to examine the relationship between academics'organizational climate and social network with their well-being. Within this general purpose, whether organizational climate predicting on academics' well-being was detected. Method: The relational model is used for the research. The universe of the research includes the academics' working in Eskişehir province and the sample consists of 422 academics from three different universities in Eskişehir during 2023-2024 fall and spring semesters. The data were obtained by appling psychological climate scale, social network tendencies scale, social relationship element scale and psychological well-being scale. Descriptive statistics; including normal distribution, reliability test, t-test, one-way analysis of variance, correlation and multiple regression analyzes were performed on the obtained data using SPSS 27 statistical programme. Results: Six of the psychological climate dimensions which are autonomy, cohesion, trust, support, recgonition and innovation have a low positive meaningful relationship with academics' psychological well-being. Only two of the psychological climate dimensions that are pressure and fairness have a negative low relationship with the psychological well-being. Psychological climate and social network tendencies have a low positive relationship with academics' psychological well-being. Academics' perceptions of psychological climate positively predict their psychological well-being. The findings reveal that the variables of psychological climate and social network tendencies can explain 18% of the psychological well-being scores of academic staff. Conclusion and Suggestions: According to the results of the research, a significant positive relationship was found between the psychological climate perceptions of the academic staff and their psychological well-being. In accordance with social network results are found to be at a medium level. For this reason, it is suggested that the factors affecting the psychological climate and social network perceptions of academics should be examined and the psychological well-being of academics can be increased by implementing ethical and fair policies among the discourses, decisions and practices of higher education institutions both administratively and organisationally.