Effects of low temperature cleaning process on laser welding quality of injection components
Düşük sıcaklıktaki yıkama prosesinin enjektördeki lazer kaynak kalitesine etkileri
  1. Tez No: 349808
  2. Yazar: BURÇAK DERYA ÇAVLICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, ön proses olarak parça yüzeyi yağ, partikül temizliği sağlayan ve dizel/benzinli enjektör sistemi parçalarının temizlenmesi için kullanılan yıkama prosesinin düşük sıcaklık banyo koşulları ile etkinliği ve bu işlemin Nd:YAG keyhole tipi lazer kaynak kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Düşük sıcaklıkta farklı hacim% düşük ve yüksek konsantrasyonlarda yapılan enjektör parça yıkama işlemi sonrası ve yıkanmamış parçalar üzerinde lazer kaynak montaj işlemi gerçekleştirilmiştir. Yüzey işlemi olarak tanımlanan yıkama işleminden dolayı lazer kaynak prosesindeki parça yüzeyine etki eden kaynak parametreleri belirlenerek bu parametrelerin değişimi ile kaynak kalitesi etkisi araştırılmıştır. Bu parametreler vakum koşulu ve koruyucu gaz akış hızıdır. En yüksek, ortalama ve en düşük vakum koşulu ve koruyucu gaz akış hızı seviyelerin korelasyonu uygulanarak yıkanmış olan parçaların lazer kaynak işlemi sonucunda düşük sıcaklıktaki yıkama şartlarının denemelerde kullanılan parçalar için olumlu sonuç verdiğini ve lazer kaynak parametrelerinin ön proses kaynaklı hatalardan daha önemli olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Present study was initiated with the aim to reduce the cost of cleaning by lowering the temperetaure of the bath. In this respect, instead of conventional cleaning temperature of 65°C parts were cleaned at 35 °C. Experimental cleaning baths were prepared with 1,93 and 8 vol% concentration of different chemical solutions. Keyhole mode of Nd: YAG laser welding as an assembly process with variable parameters was applied after cleaning step. Due to fact that pre-process of samples (cleaning) and laser welding parameters affect the final quality of parts, effects of both process is investigated simultaneously. Laser welding parameters are shielding gas rate and vacuum condition. Minimum, average and maximum of shielding gas rate and vacuum power were applied at laser welding process after standard cleaning of samples at 35 and 65 ºC with two different and standard concentration of cleaning agent respectively. Quality of laser welded parts was showed acceptable results after low temperature cleaning condition. Laser welding parameters are more effective on welding quality comparing with the effect of pre-process parameters.