Çeşitli organik artıkların sıkıştırılmış bir killi tınlı toprağın fiziksel özellikleri üzerine etkileri
The Effects of several organic residues on physical properties of the compcted clay loam soil
- Tez No: 34986
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüksek Lisans Tezi ÇEŞİTLİ ORGANİK ARTIKLARIN SIKIŞTIRILMIŞ BÎR KILLI TINLI TOPRAĞIN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Damla BENDER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. II hami ÖZKAN 1994, Sayfa s 59 Jüri: Prof. Dr. II hami ÖZKAN Prof. Dr. Metin BAHTİYAR Prof. Dr. 11 hami ÜNVER Çeşitli organik artıkların sıkıştırılmış killi tınlı toprağın saturasyon yüzdesi, havalanma boşlukları, tarla kapasitesi, solma noktası, yarayışlı su içeriği ve hidrolik iletkenliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Toprakların 0-20 cm lik yüzey katmanlarından alınmış örnekler laboratuvar koşullarında analize hazırlanmış ve önce bu örneklerin bazı -fiziksel ve kimyasal özellikleri saptanmıştır. Daha sonra toprak örnekleri değişik oranlarda ahır gübresi, yeşil gübre ve samanla karıştırılarak ve tav nemine eşdeğer neme ulaştırıldıktan sonra 3 kg /cm3 lik basınç altında 15 dakika süreyle sıkıştırılmış ve daha önce belirtilen -fiziksel özellikler indeki değişmeler belirlenmiştir. Toprağa karıştırılan yeşil gübrenin karışım oranları saman ve ahır gübresinden -farklıdır. Bu -farklılık karışım oranlarının tarla koşullarında yapılan uygulamalarla uyumlu düzeyde olmasından kaynaklanmaktadır. Samanlı karışımların, incelenen bütün -fiziksel özelliklerde ahır gübreli karışımlara kıyasla daha etkili olduğu istatistiksel olarak belirlenmiştir. Ayrıca karışım oranları arttıkça, samanlı karışımların yarayışlı su. içerikleri hariç, -fiziksel özelliklerdeki değişim oranları da artış göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Organik artıklar, ahır gübresi, yeşil gübre, saman, sıkışma, tarla kapasitesi, solma noktası, hidrolik iletkenlik, doygunluk yüzdesi, yarayışlı su, havalanma boşlukları.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT THE EFFECTS OF SEVERAL ORSAN I C RESIDUES ON PHYSICAL PROPERTIES OF THE COMPACTED CLAY LOAM SOIL Damla BENDER Ankara University Graduate School o-f Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof «Dr. 1 1 hami ÖZKAN 1994, Page: 59 Jury: Prof. Dr. 11 hami ÖZKAN Pro-f.Dr. Metin BAHTİYAR Pro-f.Dr. îlhami ÜNVER Attempts were made to find out the effects of various organic residues on the saturation percent, aeration porosity, field capacity, wilting point, available water content and hydraulic conductivity of the clay loam- textured soils. The samples were taken from the surface soil (0-20 cm) and prepared for analyses under laboratory conditions, and the some physical and chemical properties of the samples were ascertained. The variations in the investigated soil physical properties were determined after mixing the soil samples with the different rates of farmyard manure, green manure and straw, and the soul samples which were brought to the optimum moisture content were compacted under the pressure of 3 kg/cm3 for İ5 minutes. In order to accord this laboratory research with the field conditions, different mixture ratios of the green manure from those of the straw and farmyard manure were used. It was statistically concluded that the mixtures with straw were more effective on the examined soil physical properties than those with farmyard manure. It was also concluded that the variation rates of physical properties except the available water content increased with the increments of the mixture rates. KEY WORDS: Organic residues, farmyard manure, green manure, straw, compaction, field capacity, wilting point, hydraulic conductivity, saturation percent, available water content, aeration porosity.