Developmental expression of katanin p60, p80 and spastin
Gelişimsel süreçte katanin p60, p80 ve spastin proteinlerinin expresyonlarının tayini
  1. Tez No: 349907
  2. Yazar: NİHAN SİVRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARABAY KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Evrimsel olarak korunmuş AAA ATPaz ailesine mensup katanin ve spastin proteinleri hücre iskeletinin düzenlenmesinden sorumlu mikrotubul-ilişkili (microtubul-interacting) proteinler olup, mikrotubul dinamikliğinin oluşması için başlıca öneme sahiptir. Daha önce yapılan çalışmalar, katanin proteine ait p60 ve p80 altünitelerinin farklı dokularda, hatta nöronun farklı bölgelerinde dahi farklı konsantrasyonlarda bulunabildiğini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, katanin ve spastinin, gelişimsel süreçte, mitotik ve post-mitotik dokulardaki ekspresyonunun RNA ve protein düzeyinde tayin edilmesidir. Bu amaçla Gallus gallus embriyosu üzerinde in situ hibridizasyon ve buna ek olarak da immunohistokimya uygulamaları yapılmıştır. In situ hibridizasyon çalışmasından elde edilen sonuçlar katanin p60, p80 ve spastin'in omurilikte, somitlerde, notokordda, beyinde ve retinada eksprese edildiğini göstermektedir. Üç proteinin ekspresyon paterni benzemekle beraber, katanin p80 için elde edilen görüntülerde renk kontrastı daha belirgin olduğundan katanin p80'in ekspresyonunun daha fazla olduğu düşünülmüştür. Immunohistokimya uygulaması katanin p80 ve spastin için sonuç vermezken katanin p60 için in situ hibridazyon sonuçlarını doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Evolutionary conserved AAA family proteins katanin and spastin are microtubule-interacting proteins which are responsible from regulation of cytoskeleton dynamic. Previous studies show that p60 and p80 subunits of katanin are found with different concentrations in different tissues even in different sites of a neuron. Aim of the project is to determine microtubule-severing proteins katanin and spastin expression in mitotic and post mitotic tissues at developmental stage. For this purpose, in situ hybridization and immunohistochemistry techniques were applied with Gallus gallus embryos. The results from the in situ hybridization indicates the presence of expression of katanin p60, katanin p80 and spastin on spinal cord, somites, notochord, brain and retina. The expression pattern of three proteins are similar, katanin p80 samples show a better colour contrast; so, it is observed that katanin p80 expression is higher on these tissues. While immunohistochemistry application is ineffective for katanin p80 and spastin, it supports the results of in situ hybridization for katanin p60.