Georg Eduard Goltermann Op. 65 4. Viyolonsel Konçertosu'nun çalınmasında karşılaşılan güçlüklere yönelik öğretim elemanları görüşlerine dayalı çözüm önerileri
Solution proposals on the challenges encountered while playing the Op. 65 Cello Concerto No. 4 by Georg Eduard Goltermann, based on the opinions of instructors
- Tez No: 349920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, viyolonsel eğitiminde kullanılan Georg Eduard Goltermann Op. 65 4. Viyolonsel Konçertosu? nun çalınmasında, viyolonsel öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda belirlenen güçlüklere yönelik alıştırma ve etüt önerileri getirmektir. Araştırmanın evrenini Türkiye? deki Eğitim Fakülteleri? nin Müzik Eğitimi Anabilim Dalları? nda görev yapan viyolonsel öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırma betimsel nitelikli olup, genel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, uzman görüşü alınarak hazırlanan anket yoluyla toplanmıştır. Viyolonsel öğretim elemanı bulunan 24 üniversiteden 21? ine ulaşılmış, 20 üniversite olmak üzere toplam 22 viyolonsel öğretim elemanından cevap alınmıştır. Araştırma? da eserin bestecisi, dönemi gibi bilgilere yer verilmiş, Türkiye? de Eğitim Fakülteleri? nde ders veren viyolonsel öğretmenlerinin demografik özellikleri güncellenmiştir. Bu araştırma, viyolonsel eğitiminde önemli bir eğitim materyali olan Goltermann 4. Konçerto ile ilgili öğretim elemanlarının öneri ve görüşlerinin toplanması ve ihtiyaç duyanlara kaynak oluşturması bakımından önemlidir. Elde edilen bulgulara göre viyolonsel öğretim elemanlarının tamamının lisansüstü eğitim yaptığı, çoğunun Gazi Üniversitesi? nden mezun olduğu, 22 öğretim elemanından 20? sinin çalıştıkları kurumlarda kadrolu olduğu, tamamının Georg Eduard Goltermann Op. 65 4. Viyolonsel Konçertosu? nu viyolonsel eğitiminde kullandığı, çoğunun eserin ilk öğrenci konçertosu olduğu konusunda hemfikir olduğu, eserin tamamını çalıştırdığı, Schott edisyonunu tercih ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır; ve eserde öğrencilerin en çok zorlandıkları pasajlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to provide exercise and research proposals on the challenges determined by the opinions of instructors while playing the Op. 65 Cello Concerto No. 4, used in cello education. The population of the research consists of cello instructors working at the Faculties of Education, Divisions of Music Education in Turkey. The study is descriptive and general scanning model has been used. Data have been gathered by means of a questionnaire prepared upon the opinions of experts. Contact has been established with 21 Universities out of 24 which provide cello education and 22 cello instructors from 20 Universities have responded in total. In the study, the composer and the era of the piece have been mentioned, and demographical qualities of the cello instructors who teach in the Faculties of Education in Turkey have been updated. This research is important in terms of gathering suggestions and opinions of instructors on Goltermann Concerto No. 4 and providing a source of information for people who may need it. According to the data obtained, it has been revealed that all the instructors are undertaking their Master?s Degree, most of them graduated from Gazi University, 20 out of 22 instructors are permanent staff, all use Georg Eduard Goltermann Op. 65 Cello Concerto No. 4 in cello education, most agree that the piece is the first student concerto, they coach the whole piece and prefer the Schott Edition; and additionally, the passages which are more challenging to students have been determined.