Beden eğitimi derslerinde uygulanan macera temelli öğretim uygulamalarının 11-12 yaş grubu öğrencilerin benlik saygısı ile problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Researching the effects of the adventure based education practices applied in physical education classes on self-esteem and problem solving skills ofthe student of 11-12 age groups
  1. Tez No: 349946
  2. Yazar: ESRA KARABULUT VAZGEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma 10 hafta süren macera temelli eğitim uygulamalarının 11-12 yaş grubu çocukların benlik saygısı ve problem çözme becerileri gelişimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Frank ve Panico (2007), Rohnke, (1989), Rohnke ve Butler, (1995), Bethany ve Hersman (2007) tarafından yapılan çalışmalarda, macera temelli uygulamalar için öngörülen sıralı aktiviteler uygulanmıştır. İletişim, güven, işbirliği ve problem çözme aktivitelerini içeren araştırmaya, 11-12 yaş grubu çocukların oluşturduğu, 35 öğrenci deney, 31 öğrenci kontrol grubu olmak üzere toplam 66 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada uygulanan macera temelli uygulamaların çocukların benlik saygısı ve problem çözme becerileri üzerine etkisini incelemek için Coopersmith tarafından geliştirilen ve Pişkin(1997) tarafından Türkçe?ye çevrilen Coopersmith Benlik Saygısı envanteri ile Serin ve arkadaşlarının 2010 yılında geliştirdikleri, ?İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar için Problem Çözme Envanteri? (ÇPÇE) kullanılmış, ayrıca uygulamadan önce ve sonra öğrencilerin akademik başarıları alınmış ve araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde istatistik programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu arasındaki farklılığı bulmak için bağımsız t testi, deney ve kontrol grubunun ön?son test arasındaki farklılığı bulmak için ise eşleştirilmiş t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of 10 children aged 11 to 12 week-long adventure-based training applications, the development of self-esteem and problem-solving skills was conducted to examine the effect. Research, Frank and Panico (2007), Rohnke. (1989), Rohnke and Butler (1995), Bethany, and Hersman (2007) in accordance with the work done by, adventure-based activities implemented in order for the applications envisaged. Communication, trust, cooperation and problem-solving adventure-based activities, including research, consisting of 11 to 12 year olds, 35 student experiments, a total of 31 students, 66 students participated in the study as a control group. Adventure-based applications applied in the study of children's self-esteem and problem-solving skills, and to examine the effect Pişkin developed by Coopersmith (1997) was translated into Turkish by the Coopersmith Self-Esteem Inventory with the cool and colleagues developed in 2010,