İlköğretim öğrencilerinin resim eğitiminde görsel algılama becerisinin kazandırılmasında batı resmindeki mekân olgusunun etkileri
The effect of the space phenomenon in the west painting for giving the ability of visual perception in the art education of primary school students
  1. Tez No: 349947
  2. Yazar: AYLİN BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu araştırmada, İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Deneysel modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun etkileri var mıdır? 2) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun cinsiyete göre etkileri var mıdır? 3) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun anne ve babalarının çalışma durumuna göre etkileri var mıdır? 4) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun ailenin ekonomik durumuna göre etkileri var mıdır? 5) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun kendisine ait odasının olup olmadığı durumuna göre etkileri var mıdır? 6) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun özel resim dersi alıp almama durumuna göre etkileri var mıdır? 7) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun ders dışında resim yapıp yapmama durumuna göre etkileri var mıdır? 8) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun yaş dağılımına göre etkileri var mıdır? 9) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun kardeş sayısına göre etkileri var mıdır? 10) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun sınıf ve şube dağılımına göre etkileri var mıdır? 11) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun annelerinin eğitim durumuna göre etkileri var mıdır? 12) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun babalarının eğitim durumuna göre etkileri var mıdır? 13) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun annelerinin yaş dağılımına göre etkileri var mıdır? 14) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun babalarının yaş dağılımına göre etkileri var mıdır? 15) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun haftada kaç saat resim yaptığı açısından etkileri var mıdır? 16) İlköğretim öğrencilerinin Resim Eğitiminde, görsel algılama becerisinin kazandırılmasında Batı Resmindeki mekân olgusunun öğrencilerin yaptıkları resimleri arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? Araştırmanın çalışma grubu, 2011-2012 Eğitim- Öğretim yılında, Kadıköy ilçesinde bulunan, Mustafa Aykın İlköğretim Okulu II. kademe 6., 7., 8. sınıf ve toplam 131 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada kullanılan ölçekler, resimde mekân, mekânı oluşturan elemanlar ve mekânı etkileyen faktörlerle ilgili hazırlanan
Özet (Çeviri)
In this study, the Space Phenomenon has an effect in the Western Painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students of is intended to determine the effects of. Experimental model research study held as answers to the following questions were explored: 1) Does the Space Phenomenon has an effect in the Western Painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 2) Are there any effects according to gender in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 3) Are there any effects according to working status of parents in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 4) Are there any effects according to the economic situation of the family in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 5) Are there any effects according to whether it is the state of its own study room in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 6) Are there any effects according to whether it is the condition of receiving a personal painting course in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 7) Are there any effects according to whether it is the painting condition except of course in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 8) Are there any effects according to the age distribution in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 9) Are there any effects according to the number of siblings in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 10) Are there any effects according to the distribution of classes and branch in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 11) Are there any effects according to the their mother?s education level in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 12) Are there any effects according to the their father?s education level in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 13) Are there any effects according to the their mother?s age status in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 14) Are there any effects according to the their father?s age status in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 15) Are there any effects according to the painting for how many hours a week in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? 16) Is there a significant relationship between paintings to students in western painting for Giving the Ability of Visual Perception in the Art Education of Primary School Students? Study group of this research consist of 131 students going to the district of Kadıköy Mustafa Aykın Primary School II. level 6, 7, 8 class in year of 2011- 2012. The Scalas that ?Knowledge Test? and ?Personal İnformation Form? which consist of space in the painting, elements of the space and factors of affecting to space were used in this study. In addition, student painting about