Maya üretilen kesikli bir bioreaktörün dinamik analizi ve kontrolü
The Dynamics and control of batch bioreactor containing yeast culture
  1. Tez No: 34995
  2. Yazar: HÜLYA ALIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAYA ÜRETÎLEN KESİKLÎ BÎR BîOREAKTÖRÜN DÎNAMÎK ANALÎZİ VE KONTROLÜ HÜLYA ALIMCI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman s Prof «Dr »Mustafa ALPBAZ 1994 s Sayfa. İ6& Jüri s Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ Jüri s Prof.Dr. Abdul r 2 a ABÎLOV Jüri s Doç. Dr. Ahmet BÎÇER Yapılan çalışmada S. cerevisiae mayasının üretildiği kesikli bir bioreaktörün dinamik analizi ve kontrolü yapılmıştır» Bu çalışmanın ilk kısamda reaktör içi sıcaklığı sabit tutularak siste» parametreleri deneysel olarak gözlenmiş tir. Sistem için geliştirilen matematiksel model bilgisayarda çözülmüştür. Deneysel verilerle teorik sonuçların uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Böylece ilgili matematiksel modelin sistemi temsil ettiği anlaşılmıştır. Reaksiyon esnasında, bioreaktör içi sıcaklığının yükselişi gözlenmiştir.Bu sıcaklık yükselişi istenilen değer olan T=30C?C“”den S^C farklılık göstermiştir. Bu fark biokütle derişiminin azalmasına ve özgül üreme hızının düşmesine neden olmuştur. Sonuç olarak reaktör içi sıcaklığın kontrolünün gerekliliği anlaşılmıştır. Bioreaktör içi sıcaklığı online bilgisayar yardımıyla ve 3 farklı kontrol sistemi CPÎD. İMCİ. ÎMC2) ile kontrol edilmiştir. 3 kontrol sistemiyle reaktör sıcaklığı set noktasında kalmıştır. Prosesin belirlenmesi basamak ve salınım testleriyle yapılmıştır. Daha sonra kontrol sistemlerinin parametrele ri hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER s Kesikli Bioreaktör, Dinamik çalışma, PID Kontrol " İMCİ Kontrol. ÎMC2 Kontrol.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis THE DYNAMICS AND CONTROL OF BATCH BIOREACTOR CONTAINING YEAST CULTURE HÜLYA ALIMCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor.- Prof »Dr. Mustafa ALPBAZ 1994, Paige : 186 Jury : Prof, Dr.- Mustafa ALPBAZ Jury : Prof. Dr. Abdulrsa AB1L0V Jury : Assoc. Prof. Dr. Ahmet BİÇER In this work the dynamics anû control of the“batch bioreactor in which S.Cerevisae yeast has ”been produced. In the first part of the work the temperature of the bioreactor was taken constant and system parameters were observed experimentally. The mathematical model of the system was solved with digital computer. The agreement between experimental data and theoritical results have been observed. Therefore it has been understood that the model represent the system well. The rise of temperature of the biorector has been ob served during the reaction. The rise of temperature showed 5