Adana Kuzeydoğusu-Kozan civarı miyosen-pliyosen çökellerinin nannoplankton biyostratigrafisi ve sayısal değerlendirmesi
  1. Tez No: 34994
  2. Yazar: NİHAL AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ADANA KUZEYDO?USU- KOZAN CİVARI MTYOSEN-PLİYOSEN ÇÖKELLERİNİN NANNOPLANKTON BİYOSTRATİGRAFİSİ VE SAYISAL DE?ERLENDİRMESİ Nihal AKÇA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Vedia TOKER 1994, Sayfa: 159 Jüri: Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Engin MERİÇ Prof. Dr. Nuran GÖKÇEN Bu incelemede Adana ili kuzeydoğusu-Kozan civarında yüzlek veren Miyosen-Pliyosen yaşlı birimlerinde nannoplanktonlara dayanarak biyostratigrafi çalışması yapılmıştır. Çalışma alanında dört stratigrafi kesiti Ölçülmüş ve 87 örnek alınmıştır. Marn, kumlu marn ve şeyi litolojisindeki örneklerde 20 nannoplankton cinsine ait 69 tür tanımlanarak 4 nannoplankton zonu behrlenmiştir. Bu zonlar: Helicosphaera ampliaperta ( Üst Burdigaliyen- Alt Langiyen) Sphenolithus heteromorphus ( Alt Langiyen- Alt Serravaliyen) Discoaster exilis ( Serravaliyen) Discoaster kugleri ( Serravaliyen). Yukarıda tanımlanan nannoplankton zonlan Türkiye'de ve diğer ülkelerdeki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Seçilen kesitlere ait örneklerde sayısal değerlendirmeler yapılmış ve Cluster analizleri sonucunda örnekler ve parametreler arası benzerlikler ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Adana, Kozan, Miyosen, Pliyosen, Biyostratigrafi, Cluster analizi, Nannoplankton
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis NANNOPLANKTON BIOSTRATIGRAPHY AND NUMERIC ANALYSIS OF MIOCENE-PLIOCENE SEDIMENTS OF KOZAN, NORTHEAST ADANA Nihal AKÇA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Vedia TOKER 1994, Page:159 Jury : Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Engin MERİÇ Prof. Dr. Nuran GÖKÇEN In this study, biostratigraphy of Miocene-Pliocene units outcroping at Northeast of Adana, near Kozan is studied based on nannoplankton. Four stratigraphic sections were measured and 87 samples consisting of marlstone, sandy marlstone and shales examined and as a results 69 nannoplankton species of 20 genus are identified. Using those species 4 nannoplankton zones are defined. These zones are: Helicosphaera ampliaperta (Upper Burdigalian-Lower Langhian), Sphenolithus heteromorphus (Upper Langhian -Lower Serravalian), Discoaster exilis (Serravalian), Discoaster kugleri (Serravalian). Nannoplankton zones defined above are correlated with similar studises in Türkiye and other countries. With Cluster analysis carried out in selected sections, similarities between Carbonate Ratios and nannoplankton species are determined. KEY WORDS: Adana, Kozan, Miocene, Pliocene, Biostratigraphy, Cluster Analysis, Nannoplankton