İlköğretim öğrencilerinin Facebook tutumları ile akademik erteleme davranışları ve akademik başarıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
To investigate the relationship between the attitudes of secondary school students towards Facebook and tendencies towards academic procrastination and academic achievement
  1. Tez No: 349965
  2. Yazar: NİHAL TEKİN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasının amacı ilköğretim öğrencilerinin Facebook tutumları ile akademik ertelemeleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Anadolu yakasında sosyo-ekonomik düzeyi farklı iki ilçeden rastgele seçilmiş 2 ilköğretim okulunda öğrenim gören ve Facebook sosyal paylaşım sitesine üye olan öğrencilerle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu 2 okuldan toplam 490 öğrenciye ölçekler uygulanmış ve bunlar arasından eksiksiz ve hatasız doldurulmuş olan 478?i geçerli kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 274' ü (% 57.1) erkek, 204' ü (% 42.9) kızdır. Araştırmada veri toplamak amacıyla ?Facebook Tutum Ölçeği?, Akademik Erteleme Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 15 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada verilerinin analizinde Çoklu Regresyon, Pearson Momentler Korelasyon Analizi, Mann Whitney-U Testi, Kruskal-Wallis Testleri kullanılmıştır. Yapılan istatistiklerde .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırma sonucunda, Facebook Tutumu ile Akademik Erteleme arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılan korelasyon analizi sonucunda, pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the adolescents? Facebook attitude and their tendencies to academic procrastination. For this purpose, this study was fulfilled on the adolecents who are the members of Facebook and study at 2 randomly chosen secondary schools. `Facebook Attitude Scale?, developed particularly for this research, also `Academic Procrastination Scale? and `Personal Information Form? were used for gathering data. These scales/forms were applied to 478 students (male:274, female:204) studying in two different secondary schools, from two counties ?with different socio-economic level- of Istanbul in 2011-2012 education term. The data were analyzed by the SPSS 15 statistical tests. Multiple Linear Regression, Pearson Product Moment Correlation Analysis, Mann-Whitney-U Test, Kruskal-Wallis Test were used. The significance level was determined as .05 for the statistical analyses.