Anadolu merinosu ve malya koyunlarında kızgınlığın toplulaştırılması
Oestrus synchronisation in Anatolian merinos and malya sheep
  1. Tez No: 35000
  2. Yazar: KADİR KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANADOLU MERİNOSU VE MALYA KOYUNLARINDA KIZGINLI?IN TOPLULAŞTİRİLMASİ Kadir KARAKUŞ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışmanı Prof.Dr. Yücel AŞKIN 1994, Sayfa: 54 Jüri: Prof.Dr. Yücel AŞKIN Prof. Dr. Okan GÜNEY Doç. Dr. Mehmet ERTUÖRUL Bu araştırmada, Chrono-Gest yönteminin Anadolu Merinosu ve Malya koyunlarında kızgınlık senkronizasyonu ve döl verimini artırma olanakları saptanmaya çalışılmıştır. Kullanılan yöntem ile kızgınlıklar etkili olarak denetlenmiş ve iki ırkta %100.0 koyun bir gün içerisinde kızgınlık göstermişler ve koç altı koyunlardan bir hafta içerisinde doğuranların oranının Anadolu Merinoslarında %86.8B, Malyalarda ise %84.84 olduğu saptanmıştır. Doğuran koyunlardan bir hafta içerisinde doğuranların oranı Anadolu Merinoslarında %92.98, Malyalarda ise %92.04 saptanmıştır. Kuzulama oranları, Anadolu Merinoslarında %93.44, Malyalarda ise %93.94 bulunmuştur. Kısırlık, Anadolu Merinoslarında %6.56, Malyalarda %6.06 olarak saptanmıştır. Toplam kısırlık oranı %6.38 dir. Anadolu Merinoslarında %56.14 tekiz, %36.84 ikiz, %7.02 üçüz doğuma rastlanmıştır. Aynı değerler Malyalarda sırasıyla %54.84, %35.48 ve %9.68 bulunmuştur. Araştırmada döl verimi sayısı, Anadolu Merinoslarında %141.0, Malyalarda %145.4. kuzulama verimi ise her iki ırkta sırasıyla %150.8 ve %154.8 olarak saptanmıştır. Koç altı koyun başına kuzu sayısı Anadolu Merinosu ve Malyalarda sırasıyla 1.41 ve 1.45, doğuran koyun başına kuzu sayısı ise 1.50 ve 1.54 olarak bulunmuştur. Varılan sonuçlardan, kızgınlık ve doğumların büyük ölçüde senkronize edildiği, ayrıca döl veriminde de önemli artış sağlandığı anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Döl verimi, koyunlarda kızgınlık senkronizasyonu, eksogen hormonlar. Malya, Anadolu Merinosu
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis OESTRUS SYNCHRONISATION IN ANATOLIAN MERINO AND MALYA SHEEP Kadir KARAKUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr. Yücel AŞKIN 1994, Page: 54 Jury: Prof.Dr. Yücel AŞKIN Prof. Dr. Okan GÜNEY Assoc. Prof.Dr. Mehmet ERTU?RUL In this research, the possibi litis of increasing estrus synchronisation and fertility were investigated by using Chrono- Gest method in Anatolian Merino and Malya sheep races. Estrus synchronisation was controlled by applied method effectively and in both breed 100% of sheep showed estrus on the same day. In Anatolian Merino and Malya breeds lambing rates of ewes joined in one week were found 86.88% and 84.88 respectively. The rate of lambing per ewe lambed in one week for Anatolian Merino and Malya sheep rates were 92.98% and 92.04% respectively. Lambing and sterility rates for Anatolian Merino were found 93.44, 6.56% for Malya were 93.94% and 6.06%. The percentages of sheep that gave birth to singles, twins and triplets were 56.14%, 36.84%, 7.02% and 54.84%. 35.48% and 9.68% respectively in Anatolian Merino and Malya. The results showed that the fertility rates were 141.0%, and 145.4%; the prol if icacity rates were 150.8% and 154.0% in the races respectively. Fecundity and litter sizes were found in the Anatolian Merino as 1.41 and 1.45 and in Malya 1.50 and 1.54. To conclude, it is possible to say that Chrono-Gest method was effective in synchronisation estrus and parturation and it also inereased fertility hightly. KEY WORDS: Fertility, estrus synchronisation in sheep, exogenous hormones, Malya, Anatolian Merino.