İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine matematik dersinde 'açılar' konusunun öğretilmesinde proje tabanlı öğretim yönteminin etkisinin incelenmesi
Analizing the effect of project based learning method in mathematics on teaching primary school fourth grade students the angles subject
  1. Tez No: 350009
  2. Yazar: ESRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma Proje Tabanlı Öğretimin Matematik dersi alan öğrencilerin Açılar alt öğrenme alanlarını kavramalarına, öğrendikleri bilgilerin kalıcılığına ve matematik dersine karşı tutumlarına etkisinibelirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma 2010-2011 öğretim yılı 2. Döneminde Cemal Artüz İlköğretim Okulu'nda 4. Sınıflarda öğrenim gören 41 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmanın modelinde ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli uygulanmıştır. Öğrenciler 2 gruba ayrılmıştır. Gruplardan biri kontrol grubu; diğeri deney grubu olarak belirlenmiştir.Deney grubunda Açılar alt öğrenme alanı dört hafta boyunca proje tabanlı öğrenme modeline göre işlenmiştir. Bu süreçte kontrol grubunda Açılar alt öğrenme alanı geleneksel öğretim yaklaşımına göre işlenmiştir.Uygulamanın başında ?Açılar Konusu Başarı Testi? ön test olarak ve ?Matematik Dersi Tutum Testi? ön tutum testi olarak uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda ise ?Açılar Konusu Başarı Testi? son test olarak ve ?Matematik Dersi Tutum Testi? son tutum testi olarak uygulanmıştır. Uygulamanın bitiminden dört hafta sonra ?Açılar Konusu Başarı Testi? kalıcılığı ölçmek amacıyla tekrar uygulanmıştır.Sekiz hafta devam eden uygulama süreci sonrasında elde edilen veriler SPSS 16.00 (Statistical Package of The Social Sciences) programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Grupların ön test ve son test başarı puanları arasındaanlamlı bir farklılık olup olmadığı ?Eşleştirilmiş Örneklem T Test? kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiş ve bulgular yorumlanmıştır.Elde edilen bulgular sonucunda, deney ve kontrol grupları ön test puanları araştırma anlamlı bir fark bulunmazken deney ve kontrol grubunun son test ve kalıcılık testi puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Deney grubu öğrencilerine uygulanan Proje Tabanlı Öğretim yönteminin, kontrol grubu öğrencilerine uygulanan Anlatma yöntemine kıyasla öğrencilerin başarısıüzerinde ve matematiğe karşı geliştirdikleri tutum yönünden daha etkili olduğu belirlenmiştir.Bulgular ilgili araştırma sonuçlarına ilişin olarak tartışılmış ve araştırma sonuçlarına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the effect of project based learning on Mathematical Education students in Angles unit in terms of comprehension, permanence of information learned and attitude towards mathematics course. The research was applied to 41 students of fourth grade in second semester of 2010 - 2011 educational year in Cemal Artüz primary school. The model of the study is pretest - posttest experimental method with experimental control groups. The students were separated into two groups. One of the groups is control group, whereas the other one is experimental group. Unit of angles was taught using project based learning method to experimental group, while the same unit is taught using presentation method to control group. In the beginning of the implementation,“Angles Unit Success Test”was applied as pretest, and“Mathematics Course Attitude Test”was applied as attitude pretest. At the end of the implementation,“Angles Unit Success Test”was applied as posttest and“Mathematics Course Attitude Test”was applied as attitude posttest. Four weeks after the end of implementation,“Angles Unit Success Test”was applied again in order to measure permanence of the outcomes.After eight weeks of implementation, all data gathered were analyzed using SPSS 16.00 (Statistical Package of The Social Sciences).“Paired-Samples T Test”were used foranalyzing data in order to compare differances between pretest and posttest success scores and attitudes levels. Significance level was accepted 0.05 when interpreting analysis results.As a result, the difference between pretest and posttest scores of experimental and control group was found significant. It was determined that project based learning method applied on experimental group is more efficient than presentation method applied on control group in terms of student success and attitude towards mathematics course. The resuts were discussed in relation to relevant studies.Suggestions have been made according to the results of the study.