İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin problem çözme sürecindeki davranışları ve problem çözme başarı düzeyleri
The seventh-grade students' problem solving behaviours and problem solving achievement levels
- Tez No: 350010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN PUSMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada ilköğretim yedinci sınıfta öğrenim gören matematik başarısı ortalamanın altında ve ortalamanın üstünde olan öğrencilerin problem çözerken kullandıkları problem çözme strateji çeşitliliğinin ve gösterdikleri kritik davranışların neler olduğu, farklılık gösterip göstermediği, uygulanan problem çözme ve problem çözme stratejileri eğitiminin öğrencilerin problem çözme başarılarını ve kullandıkları strateji çeşitliliğini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2011-2012 eğitim öğretim yılında İstanbul ilindeki bir devlet ilköğretim okulunun, ikinci kademesinde öğrenimlerine devam eden 60 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır.Öğrencilerin matematik başarı düzeylerinin problem çözme başarılarına etkisinin ve problem çözerken kullandıkları stratejilerin incelenmesini, problem çözme ve stratejileri eğitiminin bu sürece ne tür katkılarının olduğunu açık uçlu problem çözme testi ve görüşme yöntemleriyle ortaya çıkarmayı amaçlayan bu araştırmada özel durum çalışması yaklaşımı esas alınmıştır. Çalışma sonucunda matematik başarısı ortalamanın üstünde olan öğrencilerin problem çözme başarılarının daha yüksek olduğu, kullanmış oldukları strateji çeşitliliğinin daha fazla olduğu, çözümlerini daha detaylı, anlaşılır bir şekilde yaptıkları, stratejileri daha etkili kullandıkları ve farklı stratejileri birleştirmeye istekli oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been researched what the varieties of problem solving strategies are that the students who are attending the seventh class in the primary education, whose mathematical achievement is below the average and above the average use during solving problems and what the critical behaviours they display are; whether they are different from each other; how the problem solving and the education of problem solving strategies that are being performed effect the students? achievement of problem solving and the varieties of strategies that they use; and the students? thoughts regarding the process of problem solving. The case group of is constituted by 60 students of seventh class who are attending their education in the second grade of a public primary school in Istanbul during 2011-2012 academic year. The approach of special case study has been taken as basis in this research which aims to examine the effect of the students? mathematical success levels over their problem solving achievements and the strategies that they use while solving problems; to find out what kind of contributions the education of problem solving and strategies has for this process by means of open-end problem solving test and interview methods. As a result of the study, it has been determined that the students whose mathematical success is above the average have higher problem solving achievements, that the strategy variety that they have used is much more in the six of the ten questions as compared with the ones who are below the average, that they make the solutions in a more detailed, understandable way, that they use the strategies more effectively and that they are willing to combine different strategies.