Öncülleri ve sonuçları ile örgüt içi girişimcilik: Türk savunma sanayinde bir araştırma
Antecedents and consequences of intrapreneurship: A study on Turkish defence industry
- Tez No: 350046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. NEJAT BASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışma, örgüt içi girişimci davranışların öncülleri ile sonuçlarını bir yapısal eşitlik modeli içinde tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Bu maksatla Türk Savunma Sanayi firmalarında çeşitli kademelerde çalışan 375 yöneticiden anket yöntemi ile toplanan verilerle bir araştırma yapılmıştır. Bulgulara ulaşmak için yapısal eşitlik modeli analizi ile birlikte, tek yönlü varyans analizi, regresyon ve korelâsyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, iç girişimciliğin öncülleri olan toplumsal kültürel değerler, örgüt kültürü ve bireyin kendilik algısının iç girişimci davranışlar üzerinde etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca, iç girişimci davranışların, örgütsel bağlılık ve iş tatmini değişkenlerini yordadığı ortaya konmuştur. Bunların yanı sıra değişkenler arası ikili ilişkiler incelendiğinde, yapısal eşitlik modeli çerçevesinde ortaya konan ilişkiler desteklenmiştir. Bireylerin demografik özelliklerinden bazılarının, araştırmada incelenen örgütsel değişkenler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Tüm bulgular değerlendirildiğinde, iç girişimci davranışları merkeze alan, toplumsal kültürel değerler, örgüt kültürü ve kendilik algısını öncül olarak kabul eden ve iş tatrmini ile örgütsel bağlılığı sonuç değişkenleri olarak irdeleyen bir modelin oluşturulabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore the antecedents and the consequences of intrapreneurship in a structurial equation model. For this purpose, a field study was executed on 375 managers who work in different Turkish Defence Industry firms. Besides structurial equation model analysis, one-way ANOVA, correlation and regression analysis were conducted. Results showed that the antecents of intrapreneurship those national cultural values, organizational culture and core-self evaluations of the managers had significant effects on intrapreneurial behaviors. In addition to this, it was found that intrapreneurial behaviors had significant effects on job satisfaction and organizational commitment. Thus, with the help of correlatons between the variables, the equation model was supported. It was found that some of the demographic variables had some effects on some of the factors. With the examination of all results, it was found that it is possible to form a model in which the intrapreneurial behaviors are in the center; national cultural values, organizational culture and core-self evaluations of the managers are the antecedents and job satisfaction and organizational commitment are the consequences of the intrapreneurship.